رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت خبر داد

افزایش ۵ هزار ظرفیت خوابگاه علوم پزشكی در آینده

افزایش ۵ هزار ظرفیت خوابگاه علوم پزشكی در آینده

به گزارش دانلود عکس رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از برنامه این وزارت خانه برای افزایش ۵ هزار ظرفیت خوابگاهی علوم پزشکی در آینده اطلاع داد و اظهار داشت: در سال ۹۹ افزایش ۵۰ درصدی مبالغ وام رفاهی دانشجویان را داشتیم و سال جاری هم به صورت متوسط هریک از مبالغ وام ها ۸۰ درصد افزایش خواهد داشت.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، مهندس بهروز رحیمی ضمن بیان این مطلب در نشست خبری که امروز به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد با اشاره به اینکه یکی از رسالت های اصلی وزارت بهداشت، آموزش دانشجویان و تربیت نسل برای ادامه فعالیتهای بهداشت و درمان است، اظهار داشت: نقش دانشگاه و دانشجو برای وزارت بهداشت با اهمیت و بسیار حیاتی است؛ دانشگاه ها مرکزی در ثقل و عقلانیت جامعه هستند، نمادی از بروز همه فرهنگ ها و به شکلی مرکز نقادی مودبانه و محترمانه جامعه هستند. دانشجویان با حضور پرتکاپوی خود توانسته اند به این فضا رونق دهند و یک بخش زیادی از جریان سازی های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه را به دوش دارند.

مهندس رحیمی ضمن اشاره به این که توجه به حوزه دانشجویان بعنوان رسالت اصلی مجموعه صندوق رفاه درنظر گرفته شده است، اظهار داشت: مطابق با قانون باید تمام توجه صندوق برای رسیدگی به دانشجویان کم بضاعت و ایجاد زمینه برای رشد و تربیت آنها باشد، بدین منظور توجه به زیرساخت های حوزه دانشجویی و رفاهی برنامه اصلی صندوق بوده است و معاوت دانشجویی کوشیده است این مسیر را به بهترین شکل ممکن به منصه ظهور بگذارد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در حوزه رفاهی، خوابگاه ها بعنوان زیرساخت اصلی حوزه رفاهی و توجه به موارد موجود در این مکان ها بسیار مهم می باشد، مطرح کرد: خوابگاه ها بستری از جامعه را به وجود می آورند و اجرای برنامه های فرهنگی، ورزشی، سیاسی و اجتماعی در آنها نقش بسیار پررنگی دارند. وجود یک خوابگاه مطمئن با امکانات رفاهی بستری از اعتماد را برای خانواده بوجود می آورد و آرامش آنها را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: در صندوق رفاه از دو منظر به این مورد نگاه می شود، در اولین مرحله تسهیلات دانشجویان و دوم توجه به خوابگاه های دانشجویی است.

مهندس رحیمی ضمن اشاره به این که پنج وام پرداختی شامل تحصیلی، ودیعه مسکن، ضروری، شهریه و دانشجویان دستیاری، رزیدنتی و دکترای تخصصی را در صندوق در دستورکار داریم، بیان نمود: در سال ۹۹ افزایش ۵۰ درصدی مبالغ وام را داشتیم و سال جاری هم هریک از مبالغ وام ها به صورت متوسط ۸۰ درصد افزایش خواهد داشت که عدد بسیار قابل توجهی خواهد بود؛ هرچند شرایط اقتصادی جامعه و وضعیت تورم بگونه ای است که شاید مبالغ وام ها به چشم نیایند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت افزود: در حوزه وام های تحصیلی شرایطی را ایجاد کردیم که هر مبلغی که هیات امنا مصوب کرد صندوق دوبرابر آن عدد را برای دانشجویان متاهل در نظر می گیرد. برای هر ترم تحصیلی دانشجویان بین ۲ تا ۴ میلیون تومان می توانند وام دریافت نمایند.

وی در ادامه به وام ودیعه مسکن اشاره و توضیح داد: با عنایت به شرایط ویژه ای که در جامعه وجود دارد و جهت افزایش آمار ازدواج، وام ودیعه مسکن را سال جاری حدودا دوبرابر کردیم و در شهری همچون تهران با مشارکت دانشگاه حداقل ۵۰میلیون تومان وام ودیعه مسکن خدمت دانشجویان عزیز تقدیم خواهیم کرد. با عنایت به الزامی که در قانون بودجه سالانه مجلس برای دستگاه ها تحت عنوان بند ج تبصره ۹ برای پرداخت مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده است، ما بین ۵ تا ۲۰ میلیون تومان از هزینه های تحصیلی دانشجویان را پرداخت می نماییم. مبلغ این وام در چارچوب سه گروه با اختلاف ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته می شود. دانشگاه های تهران بعنوان الگوی اول، دانشگاه های مستقر در مراکز استان ها بعنوان الگوی دوم و دانشگاه ها و دانشکده های دیگر الگوی سوم هستند؛ حداقل وام بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان است که با مشارکت دانشگاه پرداخت خواهد شد.

مهندس رحیمی خاطرنشان کرد: سال جاری مبحث فرزند آوری دانشجویان هم در صندوق مورد توجه قرار گرفت، در همین راستا بسته وام و تسهیلات حمایتی در نظر گرفته شد که به ازای هر ازدواج دانشجویی که صورت گیرد وام ۱۰ میلیون تومانی پرداخت خواهد شد؛ همینطور به ازای هر فرزند هم ۳ میلیون تومان به دانشجویان اعطا می شود.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه برنامه داریم حداقل ۲ هزار وام ودیعه مسکن بین دانشجویان توزیع نماییم تا دغدغه ای که برای خوابگاه های دانشجویی وجود دارد را بکاهیم، بیان نمود: در حوزه خوابگاه های متاهلی شرایط خوبی را نداریم؛ حداکثر ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰واحد خوابگاه متاهلی در سرتاسر کشور داریم.

وی به وام های دستیاران، رزیدنت ها و دکترای تخصصی اشاره و تصریح کرد: با عنایت به ماهیتی که این دانشجویان عزیز دارند و شرایط سخت تحصیلی آنها، از اواخر سال ۹۸ چند برنامه برای رفاه این عزیزان پیشبینی شد. در همین راستا سال قبل برای نخستین بار وام ۱۵ میلیون تومانی به بیشتر از ۱۰ هزار نفر از این عزیزان پرداخت شد؛ با عنایت به دستور وزیر بهداشت و با مشارکت و استفاده از ظرفیت بانکی این تسهیلات برای ۲۰هزار نفر هم پرداخت خواهد شد؛ با بانک مهرایران تفاهمنامه ای داریم که در جهت آن سال جاری تمام دانشجویان این بخش درصورت تقاضا می توانند این وام را دریافت نمایند.

مهندس رحیمی اضافه کرد: در پاییز ۹۹ رایزنی های مکرری با مجلس و سازمان برنامه و بودجه انجام شد که نتایج بسیار خوبی داشت و ما توانستیم ردیف وام دستیاری را ارتقاء دهیم. سال جاری ان شاالله به همه دانشجویان متاهل رزیدنت، دستیار و دکترای تخصصی بدون محدودیت وام مسکن پرداخت نماییم.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اظهار داشت: نبود یک بیمه پایه، نبود بیمه تأمین اجتماعی و بیمه های تکمیلی همچون دغدغه های دانشجویان بود که در جلساتی که با شورای صنفی و دانشجویان داشتیم، عنوان شد. با تفاهمنامه ای که سال قبل با سازمان بیمه سلامت به امضا رسید بیشتر از ۲ هزار دانشجو از این ظرفیت استفاده می نمایند و همچنان هر دانشجویی که متقاضی استفاده از بیمه سلامت باشد می تواند به صورت مجانی استقاده کند؛ ۵۰ درصد از این مبلغ را وزارت بهداشت و ۵۰ درصد دوم را صندوق رفاه به نمایندگی از دانشجو پرداخت می کند و بازپرداخت آن در چارچوب اقساط دراز مدت بعد از فراغت از تحصیل در ۴۸ ماه خواهد بود.

وی به بیمه تکمیلی این دانشجویان اشاره و تصریح کرد: در همین راستا سال جاری بسته ای را آماده کردیم که خدمات دندانپزشکی و پوشش کامل هزینه های بستری را داشته باشد و حتی هزینه های درمان نازایی را هم پوشش دهد که طی چند روز آینده پرداخت ها از راه سایتی که ثبت نام می کنند، صورت خواهد گرفت.

مهندس رحیمی به دغدغه اصلی دیگر دانشجویان اشاره و اظهار داشت: بیمه تأمین اجتماعی آماده ثبت نام از دانشجویان عزیز دوره های دستیاری است، این بیمه خویش فرما و اختیاری است و می تواند ارزش افزوده ای برای عزیزان در آینده باشد. دانشجویان سال سوم و چهارم هم می توانند در این طرح شرکت نمایند اما سنوات سال اول و دوم آنها را فعلاً سازمان تأمین اجتماعی قبول ندارد که در حال رایزنی هستیم.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: توسعه دولت الکترونیک در مجموعه صندوق رفاه نهایی است و همه پرداخت و بازپرداخت ها به صورت کاملا غیرحضوری انجام می شود. پرداخت وام ها در ابتدای هر ترم انجام می شود به نحوی که ما در انتها هر سال مالی تمام وام ها را تسویه می نماییم و هیچ دانشجویی در صف انتظار دریافت وام قرار ندارد.

وی با اشاره به اینکه به صورت کلی سیاست ما در پرداخت وام ها توجه و تمرکز به همه حوزه های دانشجویی و پراکندگی مناطق با اولویت دانشجویان بی بضاعت و تحت حمایت نهادهای حمایتی است، بیان نمود: دانشجویانی که تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی هستند صد در صد پوشش خواهیم داد و با مصوبه هیات امنای صندوق رفاه ان شاالله بتوانیم منابع پرداختی این افراد را به دو برابر افزایش دهیم که این دانشجویان از حمایت بیشتری برخوردار شوند.

مهندس رحیمی توجه به حوزه خوابگاه های دانشجویی را بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: سیاست وزارت بهداشت بر این است که خوابگاه های دانشجویی را سر و سامان ببخشد در همین راستا چند برنامه در این عرصه دارد؛ با حمایت های مجلس و مصوبات سازمان برنامه و بودجه تحت عنوان ردیف های تعمیر، تجهیز و بهسازی خوابگاه ها، از آغاز سال ۹۹ تابحال بیشتر از یکصد و ۷۵ میلیارد تومان از منابع صندوق را در این عرصه هزینه کرده ایم و توانستیم وضعیت بخشی از خوابگاه ها را سر و سامان دهیم.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بیشتر از ۲۰ هزار تخت و خوابگاه های دانشجویی در حال ساخت داریم، اظهار داشت: بیشتر از ۷۰ پروژه در حال کار است؛ بیشتر از ۳۵ عدد از این پروژه ها به بانک ها معرفی شده اند و قریب به ۱۰۰۰ میلیارد تومان در حال دریافت از منابع بانکی هستیم.

به گزارش وبدا، وی ضمن اشاره به این که طی یک تا دوماه پیش رو بیشتر از پنج هزار ظرفیت خوابگاهی به تعداد خوابگاه های دانشجویی کشور اضافه خواهد شد، اظهار داشت: هم اکنون ۵۲۲ خوابگاه دانشجویی در کل کشور داریم که قریب به ۸۰ هزار دانشجو در این خوابگاه ها حضور دارند؛ ۵۳ درصد از خوابگاه ها دخترانه، ۴۲ درصد پسرانه و پنج درصد خوابگاه متاهلی هستند، ۶۶ درصد از این تعداد به صورت ملکی، ۱۴ درصد به صورت مشارکتی، ۸ درصد به صورت خودگران و ۹درصد هم به صورت استیجاری و ۳ درصد هم وقفی اداره می گردند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۴۳ درصد از ۲۰ هزار دانشجوی دکترای تخصصی و دستیاری را آقایان و ۵۷ درصد را خانم ها می سازند، اظهار داشت: ۶۲ درصد از این عزیزان مجرد و ۳۸ درصد متاهل هستند. به صورت کلی ۲۰ درصد دانشجویان بین ۲۵ تا ۳۰ سال و ۴۹ درصد آنها بین ۳۰ تا ۳۵ سال و مابقی بالای ۳۵ سال هستند.

مهندس رحیمی افزود: بیشتر از ۳۰ درصد خوابگاه ها فرسوده و قدیمی هستند که احتیاج به بازسازی دارند. حالا ۴خوابگاه با مشارکت خیران در حال ساخت داریم؛ آمادگی کامل داریم با مشارکت خیران در سرتاسر کشور مبادرت به ساخت خوابگاه نماییم که یک سوم از هزینه را صندوق یک سوم را خیر و یک سوم دیگر را دانشگاه پرداخت کند.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه حالا سرانه خوابگاه ها نزدیک به ۱۴ تا ۱۵ متر مربع رسیده است که تلاش می نماییم این عدد به ۱۷ برسد، اظهار داشت: در خوابگاه های متاهلی الگو ۵۰ متر مربع است.

وی اظهار داشت: از سه تا ۴ سال قبل پنج پروژه مشترک با بنیاد ۱۵ خرداد داشته ایم؛ پروژه های خوابگاه های دخترانه که در استان بوشهر، خراسان جنوبی، فارس و خراسان رضوی داشته ایم که با همکاری بنیاد برکت و دیگر نهادها ساخته شد و پروژه هایی با بنیاد ۱۵ خرداد داشته ایم که ان شاالله دهه فجر بهره برداری خواهد شد.

مهندس رحیمی درباره اعطای وام ضروری به دانشجویان، اظهار داشت: در گذشته این وام تنها یک میلیون تومان بود که سال جاری به ۳ میلیون تومان افزوده شده است و تنها یک مرتبه در دوران تحصصیل اعطا می شد که سال جاری به ازای هر دوسال یک مرتبه این وام پرداخت خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت همینطور درباره پرداخت وام کرونا اظهار داشت: این وام جزو وام های ضروریست و به تمامی دانشجویانی که در عرصه مقابله با این ویروس حضور جدی داشتند، پرداخت می شود. به دانشجویان دانشگاه هایی که اسامی متقاضیان را اعلام نموده اند، این وام را پرداخت کرده ایم و سایر دانشجویان هم بعد از اعلام دانشگاه وام را دریافت می کنند.

وی درباره توجه به دانشجویان بی بضاعت برای تهیه وسایل مورد نیاز آنها اشاره و اظهار داشت: به دنبال امضای تفاهمنامه با دانشگاه شهید بهشتی وام ۱۵میلیون تومانی به دانشجویان بی بضاعت برای تهیه ملزومات استفاده از فضای مجازی همچون موبایل و لپ تاپ، پرداخت خواهد شد که بازپرداخت این وام بعد از فراغت از تحصیل و به شرط اشتغال وام گیرنده خواهد بود.

مهندس رحیمی درباره مشارکت بانک ها با وزارت بهداشت برای ساخت خوابگاه ها اظهار داشت: ما با بانکهای رفاه، ملت، صادرات و تجارت تفاهمنامه هایی به امضا رسانده ایم که در این عرصه مشارکت می کنند و۳۵ پروژه خوابگاهی را با رقم نزدیک به هزار میلیارد تومان با منابع بانکی جلو می بریم.
منبع:

1400/02/22
10:14:25
5.0 / 5
1377
تگهای خبر: آموزش , بیمه , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانلود عکس