مدیریت گروه های معارف اسلامی نهاد رهبری خبر داد

شروع پروسه ارزیابی عملكرد گروه های معارف اسلامی

شروع پروسه ارزیابی عملكرد گروه های معارف اسلامی

دانلود عکس: پروسه ارزیابی عملکرد گروه های معارف اسلامی در چهار خط به آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اداری شروع شده است.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها اعلام کرد؛ ارزیابی عملکرد گروه های معارف اسلامی از وظایف مهم و ارزشمندی است که از سالهای اولیه تشکیل معاونت شروع شده و با فراز و نشیب هایی بعنوان یکی از اقدامات اساسی جهت ایجاد رقابت بین گروه های معارف اسلامی و ارتقاء آنها مطرح بوده و هست.
اداره نظارت و ارزیابی و رتبه بندی گروه های معارف اسلامی در مدیریت گروه های معارف اسلامی برپایه وظیفه ذاتی خود کار مطالعاتی این امر را شروع و در نهایت با مشورت کارشناسان خبره در این عرصه شیوه تحلیل پوششی داده ها را بعنوان مدلی مناسب جهت ارزیابی عملکرد گروه های معارف اسلامی دانشگاه های کشور برگزید.
در این شیوه صرفاً میزان خروجی ها، معیار و شاخص مبنا تلقی نمی گردد، بلکه میزان تناسب امکانات (که میان همه گروه ها یکسان و بالسویه نیست) با خروجی ها بعنوان معیار ارزش گذاری و مبنای رتبه بندی مورد توجه قرار می گیرد.
همچون فوائد ارزیابی، تشخیص گروه های کارآ از ناکارآ بر مبنای شاخصهای تعریف شده، تشخیص علل ضعف و میزان آن در گروه های ناکارآ، رتبه بندی گروه ها از لحاظ کارآیی و تعیین الگو و عرضه راهکار برای بهره وری بهتر و بیشتر از منابع و کارآمد سازی گروه های ناکارآ می باشد.
بازه زمانی ارزیابی به این صورت است که بعد از انجام کارشناسی های لازم و مطالعات سوابق مقرر شد ارزیابی گروه های معارف در بازه زمانی دو سالانه انجام پذیرد.
بر این اساس مدیران گروه معارف به مرور زمان باید گزارش ها و اسناد فعالیتهای خویش را در چهار حیطه آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اداری اجرایی در نرم افزار طراحی شده ثبت و بارگزاری کنند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، فعالیتهایی که مستندات خواسته شده را همراه نداشته باشند قابلیت محاسبه در فرایند ارزیابی ندارند و کان لم یکن محسوب می شوند.
بازه زمانی فعالیتهایی که ثبت اطلاعات و مستندات آنها لازم است از مهر ماه ۱۳۹۸ تا آخر شهریور ۱۴۰۰ است.
همینطور اطلاعاتی که خارج از این بازه زمانی ثبت و بارگزاری شوند باعث بروز مشکلات در تحلیل و بررسی و ارزیابی عملکرد گروه و اختلال در نرم افزار خواهد شد.
زمان ثبت اطلاعات و بارگزاری مستندات بعد از آماده سازی نرم افزارها و زیرساخت متعاقبا اعلام می شود.
مهم ترین شاخصهای مورد نظر در ارزیابی عملکرد گروه ها در هر یک از حیطه های چهارگانه به شرح زیر است:
برگزاری نشست های علمی و کارگاه های آموزشی، تعداد اعضای هیات علمی و مدعو گروه و رتبه علمی ایشان و انضباط در حیطه آموزشی همینطور مقالات و کتب و طرح های پژوهشی اعضای هیات علمی گروه، برگزاری همایش های علمی و رتبه پژوهشی مدرسان گروه در رقابت های علمی در حیطه پژوهشی در نظر گرفته شده است.
حضور مدرسین گروه در مجامع فرهنگی دانشجویی و استادی ( تشکل ها، هیئات مذهبی، جریان های انقلابی و...)، مشاوره های اعضای هیات علمی گروه و آثار فرهنگی، تربیتی و اجتماعی اعضای گروه ( کتاب، مقاله، پیوست فرهنگی و... ) هم در حیطه فرهنگی در نظر گرفته شده است.
تشکیل جلسات آموزشی گروه تلاش جهت تخصیص پست هیات علمی و همکاری گروه و مدرسین با دفتر نهاد و مسئولین دانشگاه از حیطه های اداری و اجرایی می باشد.
منبع:

1400/02/24
21:58:39
5.0 / 5
1124
تگهای خبر: آثار , آموزش , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دانلود عکس