معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران خبر داد

طرح دانشگاه علوم پزشكی تهران برای كارمند شدن رزیدنت ها

طرح دانشگاه علوم پزشكی تهران برای كارمند شدن رزیدنت ها

معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران از طرحی آگاهی داد که در صورت عملی شدن رزیدنت ها نه بعنوان دانشجو بلکه بعنوان کارمند تلقی خواهند شد که در این صورت حقوق و مزایای قانون مندرج در قوانین استخدامی کشور را دریافت خواهند کرد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر علی لباف معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اعلان اینکه مهاجرت پزشکان موضوع جدیدی نیست اظهار داشت: ۵۱ سال پیش یکی از اساتید پزشکی اجتماعی دانشگاه پهلوی سابق (شیراز فعلی) مقاله ای درباره مهاجرت پزشکان ایرانی به کانادا و آمریکا نوشته و دلیلهای مهاجرت پزشکان را شرح داده بود. بدین سان مهاجرت از ایران از همان ابتدای شکل گیری طب مدرن وجود داشته و فقط علت هایش در ضمن زمان تغییر کرده است.
وی سپس به توضیحاتی درباره علت مهاجرت نکردن خود پرداخت و اظهار داشت: چند سال پیش برمبنای محاسبه یکی از رسانه های خارجی متوجه شدم که جزو پنج درصد مردم با بیشترین درآمد دنیا هستم. آن زمان ارزش پول ملی بالا بود و یک حقوق ۳۰-۴۰ میلیون تومانی به دلار رقم زیادی می شد. حتی ممکن بود یک پزشک اروپایی با میزانی که من کار می کنم معادل دلاری حقوق من را دریافت نکند. البته موضوع صحبت من کیفیت زندگی و مسائل اجتماعی نیست بلکه فقط بحث مالی است.
معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی با اعلان اینکه علت مهاجرت پزشکان حالا تغییر کرده است افزود: ارزش پول ما سقوط کرده مساله مالی بسیار پر رنگ شده است و ارزش دلاری درآمد من یک دهم چیزی شده است که آن زمان دریافت می کردم و می خواستم مهاجرت کنم. شاید من به سبب این که زمانی درآمد خوبی داشتم و توانستم نیازهای اولیه زندگی ام را برطرف کنم خیلی دغدغه مسائل مالی نداشته باشم، اما یک فارغ التحصیل جوان رشته تخصصی می خواهد چه کار کند؟ ضمن آنکه به خاطر نوع نگاه ایدئولوژیک حکومت چه قبل و چه پس از انقلاب، مسائل اجتماعی و سیاسی هم جزئی از علت های مهاجرت بوده است.
لباف دلیل تمایل اندک به رشته های تخصصی طب اورژانس و بیهوشی در چهل و هفتمین دوره آزمون دستیاری را تعادل بین عرضه و تقاضا دانست و اظهار داشت: دریافتی های سیستم دولتی برخلاف پنج سال پیش بسیار پایین است و تفاوت درآمد در بخش خصوصی حتی آن بخش خصوصی که سالم کار می کند به بالای ۱۰ برابر رسیده است. با چنین اتفاقی رشته هایی که پایه کار آنها بیمارستانی است و فرصت کمتری برای کار خصوصی دارند لطمه می بینند.
او با اعلان اینکه طرح های تشویقی برای انتخاب این رشته ها هم تاثیر چندانی نداشته است اظهار داشت: زمانی برداشت دولت این بود که متخصصان طب اورژانس می توانند مشکلات اورژانس ها را حل کنند بدین سان بدون توجه به هشدارهای هیات بورد طب اورژانس و نظرات کارشناسان خبره بصورت نسنجیده ای دستیار طب اورژانس جذب کرد. در نتیجه در عرض چند سال نسبت عرضه و تقاضا به هم خورد و در نتیجه حالا تقاضا کم شده است. اما این اتفاق مثبتی است چونکه می تواند به ایجاد تعادل عرضه و تقاضا کمک نماید.


دولت باید متوجه شود که زور گفتن دیگر جواب نمی دهد
لباف در ادامه سخنان خود به شرایط کاری دانشجویان خصوصاً در دوران دستیاری که حالا مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است پرداخت. به اعتقاد او شرایط پرفشار فعلی برای رزیدنت ها منجر به مهاجرت آنها می شود. در ایران دوره رزیدنتی مونوپولی دولت می باشد و فقط دولت و وزارت بهداشت این دوره را ارائه می کند. از آنجایی که فقط دولت اجازه صدور گواهی تخصص دارد هر قانونی که فکر می کند وضع می کند. مثلا می گوید رزیدنت ها در بدو ورود باید با یک حقوق یا بهتر بگوییم کمک هزینه سه میلیون تومانی درس بخوانند و ساعت مشخصی کار کنند. ساعات کاری در دوره رزیدنتی جزو سوابق کاری آنها حساب نمی گردد. اما اگر قسمتی از محدودیت در نظر گرفته شده تخطی کند با آن بخش هیچ برخوردی نمی گردد. آنها پس از فارغ التحصیلی هم باید بروند تعهدات طرح مناطق محروم و ضریب کا خودرا بگذرانند. به عبارت دیگر هرچه دولت و وزارت بهداشت بگویند باید اتفاق بیفتد وگرنه هرکسی که شرایط را نپذیرد تخصص دریافت نمی کند.

سوابق کاری در دوره رزیدنتی جزو سوابق کاری آنها حساب نمی شود
معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی اضافه کرد: اگر این مونوپولی که دولت برای جبران بخش بزرگی از نیازهای درمانی خود به وجود آورده از حدی بگذرد افراد نمی پذرند و وارد دوره نمی شوند. در این صورت صندلی ها خالی می ماند و تعادل عرضه و تقاضا به هم می خورد. در حقیقت دولت باید متوجه شود که زور گفتن دیگر جواب نمی دهد چون دیگر تقاضایی وجود ندارد. فکر می کنم افراد عاقل تر سیستم که مایل نیستند نظام سیستم به هم بریزد متوجه شده اند که روش قبلی دیگر جواب نمی دهد.
دکتر لباف با اعلان اینکه رزیدنت نباید یک دانشجوی در حال کار به شمار بیاید اظهار داشت: از شروع مسئولیتم در سمت معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی دنبال این بودم که رزیدنت بعنوان یک کارمند معین به استخدام وزارت بهداشت درآید و از حداقل حقوق مندرج در قوانین استخدامی کشور برای پزشک که فکر می کنم پنج شش میلیون تومان است برخوردار شود. بر طبق قانون، رزیدنت دانشجویی بشمار می رود که در حال ارائه خدمت است. اما در کانادا، آمریکا و یا کشورهای اروپایی رزیدنت یک کارمند در حال تحصیل بشمار می رود و مثل یک کارمند در حرفه های دیگر از حقوق کارمندی برخوردارست. رزیدنت باید به ازای ساعت کاری تعریف شده برای یک کارمند کار کند و اگر بیشتر کار می کند اضافه کار مصوب دریافت کند.


رزیدنت احساس می کند مورد ستم واقع می شود
این متخصص طب اورژانس معتقد است: هزینه هایی که برای تحصیل رزیدنت صرف می شود باید محاسبه شده و اختلاف آن با حق الزحمه او به دست بیاید. در کشور آمریکا یک رزیدنت با ۲۰۰ هزار دلار بدهی به دانشگاه فارغ التحصیل می شود، زندگی اش را با یک رفاه قابل قبولی طی نماید و سپس بدهی اش را به تدریج پرداخت می کند. دولت ما می گوید این بدهی باید در قالب طرح پرداخت گردد و چون معین نیست تفاضل هزینه ای که دولت برای آموزش رزیدنت می کند و کاری که رزیدنت انجام می دهد چقدر است رزیدنت همیشه احساس می کند مورد ظلم قرار می گیرد.
او با اعلان اینکه در این خصوص با وزارت بهداشت نیز گفت و گوهایی صورت گرفته است ادامه می دهد: این پروژه نه فقط در سطح دانشگاه بلکه در سطح کشور در نظر گرفته شده است. اما عملی شدن آن نیازمند تصویب شدن در مجلس و در نظر گرفتن ردیف بودجه در سازمان برنامه و بودجه است چونکه هزینه مالی زیادی برای دولت در پی دارد. با این وجود دولت باید قانع شود که اگر این کار را نکند صندلی هایش خالی می ماند و نسل آینده پزشکان کشور تربیت نمی شوند.
او اشاره کرد: ما دنبال پیدا کردن تفاضل رقمی آموزش دستیار و کار او هستیم تا ببینیم کدام یک بستانکار خواهند بود. به علاوه نزدیک شش ماه است که ما ساعت کاری را در شورای آموزش تخصصی دانشگاه مصوب کردیم و از مطالعاتی که در آمریکا و کانادا شده الگوبرداری کردیم. اگر می خواستیم به اروپایی ها استناد نماییم ساعت کاری رزیدنت ها خیلی کم می شد. مثلا در آمریکا این رقم چیزی حدود ۸۰ ساعت در هفته است اما در اروپا سقف ساعت کاری یک دستیار – کارمند ۵۰ ساعت است. اگرچه چنین طرحی مصوب شده اما هنوز نتوانسته ایم آنرا اجرا نماییم. علتش هم این است که وقتی آنرا به گروه های پرکار دادیم گفتند اینطور باشد کار بیمارستان راه نمی افتد!


حقوق فلوشیپ ها هم تضییع می شود
معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران سپس اظهار داشت: در جلسه ای که بتازگی در سطح دانشگاه برگزار کردیم گفتیم دانشگاه باید با یک حکم حکومتی محدودیت ساعت کاری را اجرائی کند وگرنه ما لطمه های بیشتری متحمل خواهیم شد. برای نمونه اگر کسی کشیک است باید پنج ساعت وقت برای استراحت پس از کشیک داشته باشد.
دکتر لباف با تاکید بر این که هر صنفی باید از حقوق خود دفاع کند اظهار داشت: زمانی که من مسئولیت را بر عهده گرفتم ایده ای داشتم که شورایی متشکل از دستیاران داشته باشیم که آنها خودشان از حقوق خود دفاع کنند، نه آنکه منتظر باشند مسئولینی که به کار گماشته شده اند تمام حقوق را برای آنها استیفا کنند. البته این فقط متخص رزیدنت ها نیست. متاسفانه الان حقوق فلوشیپ ها هم تضییع می شود. اما ظاهرا فشار کاری مفرط موجب شد که برای مدتی شاهد هیچ حرکتی جدی از طرف دستیاران نباشیم.


وقتی رزیدنت ها دنبال حقوق شان باشند من قدرت چانه زنی بیشتری دارم
وی با اشاره به هشتگ های مثل #من_یک_رزیدنتم، #از_رزیدنتی_بگو و … که این روزها در رابطه با فشار کاری دوره دستیاری در شبکه های اجتماعی ترند شده است می گوید: خیلی خوشحالم که رزیدنت ها حالا دنبال حقوق شان هستند. این حرکت ها موجب می شود کار من که از بالا مشغول چانه زنی برای تصویب ساعت کاری هستم آسان تر شود. چون حتی در دانشگاه مخالفت های بسیار جدی وجود دارد و اگر فقط من پیگیری کنم به من می گویند خود دستیاران صدایشان در نمی آید و مشکلی ندارند! اما وقتی شاهد این حرکت ها هستیم حرف های من برمبنای شواهد، استدلال و مستندات خریدار بیشتری خواهد داشت.
لباف افزود: علاوه بر پیگیری برای ساعت کاری دستیاران، به دنبال مجموعه ای از مسائل هستیم اما متاسفانه به خاطر آنکه سالها روال نامناسبی طی می شد، روندی نهادینه شده که بصورت عادت درآمده است. البته باید در نظر داشته باشیم که دوره دستیاری یکی از سخت ترین دوره ها در دنیاست. اگر بررسی کنید می بینید در آمریکا میزان افسردگی، خودکشی و … در دوره دستیاری نه فقط در مقایسه با عموم جمعیت بالاست بلکه در مقایسه با دوره عمومی هم بیشتر است. این مساله علت های مختلفی دارد. برای نمونه رزیدنت ها تعداد زیادی بیمار دارند که نمی دانند با آنها چه کار کنند و این منجر به استرس آنها می شود. برخی از بیماران در این دوره فوت می کنند و در روحیه رزیدنت ها اثر می گذارد. بطور کلی دوره رزیدنتی در همه جای دنیا یک دوره پرفشار است اما در ایران متاسفانه به سبب برخی مسائل این فشار بیشتر احساس می شود.


رزیدنت ها بیمه می شوند
معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران همین طور با اشاره به سامانه سیمرغ که در این دانشگاه به راه افتاده است، می گوید: این سامانه از حدود یک سال پیش برای ثبت بازخورد و نمره دادن به اساتید فعالیت دارد که در روند ارتقای اساتید تاثیر دارد اما متاسفانه مشکلی که دارد این است که دانشجویان و دستیاران بازخورد در این سامانه ثبت نمی کنند.
او در آخر از بیمه شدن رزیدنت ها در دوره دستیاری توسط وزارت بهداشت آگاهی داد و اظهار داشت: با بیمه شدن رزیدنت ها دوره سه یا چهار ساله دستیاری جزو سوابق بیمه آنها حساب می شود. دانشگاه ها مدتها برای بیمه رزیدنت ها می جنگیدند اما دولت زیر بار آن نمی رفت که فکر می کنم فشار افکار عمومی در طول این مدت بر عملی شدن بیمه دستیاران موثر بود.
گفتنی است سلسله برنامه های Medu Talk به همت کانون مطالعات اجتماعی معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران بصورت برنامه زنده اینستاگرامی، شنبه ها و یکشنبه ها ساعت ۲۱ شب از صفحه «جوانه جهاد» پخش می شود و حضور برای عموم مخاطبین آزاد است.1400/02/30
22:40:35
5.0 / 5
1362
تگهای خبر: آموزش , بیمه , خرید , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس