وزیر علوم خبر داد

حمایت رئیس جمهور از طرح ساماندهی كنكور

حمایت رئیس جمهور از طرح ساماندهی كنكور

وزیر علوم از موافقت سازمان برنامه و بودجه با تامین اعتبار همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی آگاهی داد و اظهار داشت: مشکلی که وجود دارد در همسان سازی به دانشگاه های غیردولتی و مراکز پژوهشی توجه نشده است که دنبال اصلاح آن هستیم.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در جلسه ۱۴۸ ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بحث افزایش ۲۵ درصد حقوق اعضای هیات علمی در حال اجراست و در قانون ذکر شده که این درصد افزایش نباید بیشتر از دو و نیم میلیون تومان باشد؛ دانشگاه ها در حال صدور حکم هستند. روش اعمال این افزایش حقوق در تراز منفی به وجود آمده از آن حل شده است اما مشکل سقف ۳۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مطرح بوده که تعداد کمی از اعضای هیات علمی درگیر این مساله می شوند.
وی اضافه کرد: مکاتباتی صورت گرفته است تا بحث فوق العاده مدیریت را از افزایش حقوق مستمر جدا شود تا کسری کمتر شود. بحث همسان سازی جزو تبصره ۲ قانون بودجه است و یک موضوع خاص خودش را دارد و نیازمند تدوین دستورالعمل اجرائی بود که انجام شد و چون باید با سازمان برنامه و بودجه و آنچه در وزارت بهداشت اجرائی می شود همسان شود، که در نخستین فرصت اجرا خواهد شد.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه با تامین اعتبار همسان سازی اعضای هیات علمی موافقت کردد و ما از این سازمان تشکر می نماییم. در حقیقت وزارت علوم قریب سه سال پیگیر این مساله بود، که محقق شد.
وی اشاره کرد: مشکلی که وجود دارد این است که در همسان سازی حقوق به دانشگاه های غیردولتی و مراکز پژوهشی توجه نشده است. این مشکل نیز ناشی از پرداخت نشدن به یک عبارت قانونی می باشد و چون این طرح در آخرین لحظات تصویب گردید زمان اصلاح آن وجود نداشت. اما به دنبال اصلاح آن هستیم و پاسخ به اصلاح نیز تا حالا مثبت بوده است. این مساله اساسا تاثیر زیادی بر دانشگاه های غیردولتی واحدهایی که از منابع دولتی استفاده نمی کنند خواهد داشت.
دکترغلامی درباره مباحث مطرح شده مربوط به کنکور در هیات دولت توضیح داد: روز یکشنبه گزارشی در این رابطه را به هیات دولت ارائه دادیم و هیات دولت از طرح ارائه شده به شورای عالی درباب کنکور حمایت کرد و قرار شد بررسی آن با دستور رئیس جمهور در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بگیرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه دکتر محمد علی کی نژاد رئیس هیأت عالی جذب هیأت علمی دانشگاه ها اظهار داشت: وزارت بهداشت در امتداد اجرای طرح آمایش آمایش عالی به خوبی پیش رفته و ساختار سازی کرده است و امیدواریم با تغییر دولت نگرانی در این عرصه نداشته باشیم. جذب هیات علمی با اهمیت ترین مسئله آمایش آموزش عالی است و برای آن ساختار سازی شده است و امیدواریم وزارت علوم نیز بتواند تا این سطح کار را برساند.
وی اظهار داشت: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره آمایش برای دانشگاه های دولتی و غیردولتی و مناطق آزاد است. باید آینده نگری ۱۰ ساله داشته باشیم.
همچنین دکتر محمدرضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه اظهار داشت: به لحاظ مرجعیت پیدا کردن اولویت ها برمبنای مزیت های نسبی هر دانشگاه در هر منطقه در زمینه علوم پایه و بالینی تعریف شده است. باید از مزیت های نسبی هر دانشگاه دفاع کرد. درست است که توسعه متوازن امری درست است ولی نباید این توسعه متوازن مزیت سازی را مورد بی نظمی قرار دهد. اکنون از نظر نسبت پزشک به بیمار در رتبه ۸۷ دنیا هستیم و در زمینه پرستاری هم عقب هستیم و باید این مسائل را حل نماییم. باید توسعه متوازن را مبتنی بر مزیت نسبی حل نماییم.1400/02/31
18:35:48
5.0 / 5
1173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس