قائم مقام وزیر علوم تاكید كرد

بازبینی برنامه راهبردی دانشگاه های معین با عنایت به الحاق مراكز آموزش عالی

بازبینی برنامه راهبردی دانشگاه های معین با عنایت به الحاق مراكز آموزش عالی

به گزارش دانلود عکس قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز هیأت های امنا و هیأت های ممیزه مرکزی اظهار داشت: با عنایت به الحاق برخی از موسسات به دانشگاه های معین لازم است که برنامه راهبردی این دانشگاه ها بازبینی شود و ساختار و تشکیلات این دانشگاه ها هم احتیاج به بازبینی دارد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرضا باقری در نشست روسای دانشگاه های مجری طرح ساماندهی آموزش عالی که امروز (دوشنبه) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل این وزارت برگزار شد، با اشاره به اینکه دانشگاه ها در این راستا می توانند از تجربیات دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) استفاده کنند، اظهار نمود: تمام فرآیندهای مورد نیاز در دستورالعمل الحاقی آمده و با مصوبه شورایعالی گسترش این موسسات بعنوان واحدهای ذیل دانشگاه ها می توانند فعالیت کنند.
*جلوگیری از رشد کمی موسسات؛ از اهداف اصلی طرح ساماندهی
در ادامه این نشست دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، پیشگیری از رشد کمی موسسات را از اهداف اصلی طرح ساماندهی آموزش عالی دانست.
وی ادامه داد: در طرح ساماندهی آموزش عالی، چهار هدف مهم داریم که پیشگیری از رشد کمی موسسات از مهم ترین اهداف این طرح به حساب می آید. ایجاد زمینه برای ارتقای کیفی، ایجاد زمینه به جهت اینکه موسسات تابعه دارای مأموریت تخصصی شوند و در نهایت مدیریت این موسسات تحت نظر مدیریت دانشگاه جامع انجام گیرد، از دیگر اهداف طرح ساماندهی آموزش عالی به حساب می آید.
رحیمی با تکیه بر این که هر موسسه الحاقی در یک گروه علمی تخصصی باید فعالیت داشته باشد، خاطرنشان کرد: نمی توان همه رشته ها را حفظ کرد و در عین حال دنبال ارتقای کیفی بود، بنابراین با این تعریف موسسات به دو دسته تقسیم بندی می شوند؛ یک گروه موسساتی که تخصصی هستند که در گروه های تخصصی کشاورزی، علوم پایه یا فنی مهندسی فعالیت دارند و امکان دارد بعضی از آنها به ندرت رشته خارج از گروه تخصصی شان داشته باشند و دسته دوم موسساتی که ضعیف هستند و ساماندهی آنها سخت تر است؛ چونکه از هر چهار گروه رشته دارند، در حالیکه باید از یک گروه اصلی رشته داشته باشند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه سخنان خود اضافه کرد: موسساتی که در مکان های استیجاری به سر می برند، اگر نتوانند در بازه زمانی به ملک دائم بروند، گرفتار توقف پذیرش خواهند شد و یا موسساتی که بدون داشتن استاد مبادرت به گرفتن دانشجو کرده اند هم بزودی گرفتار توقف پذیرش خواهند شد.
* طرح ساماندهی آموزش عالی یک مسئولیت اجتماعی جدید برای دانشگاه های معین ایجاد می کند
دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم هم در این جلسه، با اشاره به اینکه طرح ساماندهی آموزش عالی یک مسئولیت اجتماعی جدید برای دانشگاه های معین ایجاد می کند، اظهار نمود: درمورد افزایش رشته های جدید باید این نکته ذکر شود که تمامی درخواست ها در شورایعالی گسترش با نگاه مثبت بررسی خواهد شد و موسسات الحاقی باید دلگرم باشند که با کمک دانشگاه های جامع خواهند توانست در مورد رشته های جدید، مقاطع بالاتر و پذیرش دانشجو اقدام نمایند.
به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، همینطور در این جلسه روسای دانشگاه های صنعتی شیراز، سمنان، بین المللی امام خمینی، بجنورد، حکیم سبزواری، محقق اردبیلی، بیرجند، ولی عصر رفسنجان و معاون آموزشی دانشگاه صنعتی اصفهان که جزو دانشگاه هایی محسوب می شوند که مراکز کوچک اقماری به آنها ملحق شده اند، در مورد چگونگی الحاق واحدهای آموزش عالی و نحوه عملکرد دانشگاه بعد از الحاق گزارشی عرضه کردند.
منبع:

1400/03/18
14:06:39
5.0 / 5
989
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دانلود عکس