عامل نابودی ۷۰ درصد كوسه ها در میلیونها سال قبل

عامل نابودی ۷۰ درصد كوسه ها در میلیونها سال قبل

دانلود عکس: پژوهشگران دانشگاه ییل می گویند یک عامل ناشناخته در حدود 19 میلیون سال قبل عامل نابودی 70 درصد از گونه های مختلف کوسه ها در کره زمین بوده است.به گزارش دانلود عکس به نقل از نیواطلس، پژوهشگران به شدت در تلاش هستند دریابند چه رویدادی باعث شده تا بخش زیادی از جمعیت کوسه های کره زمین نابود شوند و تحقیقات دراین زمینه ادامه دارد.
کوسه ها و اجداد آنها از ۴۵۰ میلیون سال پیش در اقیانوس های زمین شنا می کردند و با انعطاف پذیری فوق العاده خود بارها از انقراض جان به در برده و الان در رأس شکارچیان اقیانوس های زمین قرار دارند. اما بررسی برخی فسیل های ۸۵ میلیون ساله نشان میدهد که از تعداد این جانداران به ناگهان به میزان زیادی کاسته شده؛ به شکلی که موارد شناسایی این فسیل ها از ۱۹ میلیون سال قبل به بعد تا یک پنجم کاهش یافته است.
حادثه مرموزی که سبب کاهش شدید جمعیت کوسه ها شده حتی از واقعه برخورد یک سیارک به زمین در ۶۶ میلیون سال قبل که سبب نابودی بخش اعظم دایناسورها شد نیز شدیدتر بوده است. علاوه بر این، میزان مرگ و میر کوسه هایی که در اقیانوس آزاد زندگی می کردند، در مقایسه با جمعیتی که در مناطق ساحلی زندگی می کنند، بطور قابل توجهی بالاتر بوده است.
در حال حاضر علت این انقراض همچنان یک معما باقی مانده است. این رویداد در زمانی نسبتاً پایدار در تاریخ سیاره زمین رخ داده است، یعنی زمانی که اکوسیستم های زمین درحال تغییر شکل نسبتاً کمی بودند و هیچ حادثه ای مانند سقوط سیارک ها بر روی زمین اتفاق نیفتاده بود.


منبع:

1400/03/18
22:11:59
5.0 / 5
1318
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس