برای ساخت توربین گازی؛

فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته بومی شد

فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته بومی شد

به گزارش دانلود عکس فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته در یک شرکت دانش بنیان بومی شد تا توربین های گازی با قطعه های ایرانی به تولید برسند.به گزارش دانلود عکس به نقل از معاونت علمی وفناوری، جلال دانش، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: نقشی که آلیاژهای مقاوم به حرارت و خوردگی در تولید انرژی توسط صنایع نیروگاهی کاربرد دارد، حیاتی و راهبردی است، چونکه دانش فنی قطعه هایی که در این دما کار می کنند پیشرفته است و تنها تعداد اندکی از کشورها می توانند چنین آلیاژهایی را در ابعاد انبوه، به تولید برسانند.
دانش اظهار داشت: اگر این قطعات در سالهای اخیر بومی سازی نشده بود اساسا یکی از چالش های جدی کشور در این عرصه و تأمین برق به شمار می رفت ولی خوشبختانه با پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و ورود فناوران، این گلوگاه برطرف شده است و در این راه توانسته ایم بر چالش تحریم فائق شویم.
ساخت قطعه های پرمصرف با مقاومت بالا
مدیرعامل شرکت دانش بنیان، ساخت آلیاژهای پایه نیکل، پایه کبالت و آلیاژهای خاص آهن را توانمندی این شرکت دانش بنیان دانست و اظهار داشت: در توربین های گازی حرارت گاز از ۹۸۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد متغیر است، ازاین رو عمر مفید قطعات مورد استفاده در توربین های گازی پس از مدتی تمام می شود و باید جایگزین شوند؛ موفق شدیم حدود ۲۵۰ ردیف از قطعات توربین های گازی را ایران ساخت نماییم.
این فعال فناور افزود: فنرهای مقام به خوردگی یا فنرهایی که در شرایط خاص به صورت مثال در تماس با نفت و گاز ترش کار می کنند از دیگر تولیدات این شرکت دانش بنیان است.
وی، تأمین زنجیره ارزش صنعت نیروگاهی را رسالت فعالان فناور شرکت دانش بنیان دانست و اظهار داشت: خوشبختانه توانسته ایم بخشی از نیاز کشور در تکامل بخش قطعات مکانیکی صنعت نیروگاهی را تأمین نماییم. این زنجیره، با تلاش شرکتهای دانش بنیان و فناور داخلی تأمین شده و ظرفیت خوبی برای صادرات بوجود آورده است.
به گفته این فعال فناور، بازاریابی و برندینگ چالش های مهمی هستند که در صورت برطرف شدن، می تواند محصولات دانش بنیان ایران ساخت را به بازارهای منطقه ای و جهانی سرازیر کند.


منبع:

1400/03/30
13:47:39
5.0 / 5
1253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس