دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

شرایط كرونا باعث شد از كپی محصول به تولید واكسن برسیم

شرایط كرونا باعث شد از كپی محصول به تولید واكسن برسیم

به گزارش دانلود عکس دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: ظرفیت بهداشت و درمان کشور در شرایط کرونا افزوده شده است و از کپی محصول حالا به تولید واکسن رسیده ایم.به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، جلسه ۱۵۱ شورای راهبری ستاد نقشه جامع علمی کشور، با ریاست سعیدرضا عاملی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی و با مبحث عرضه و بررسی گزارش شورای راهبری علم و فناوری در حوزه دفاعی و هم تولید واکسن ایرانی کرونا و چالش ها و مسائل پیش رو، در محل دبیرخانه این شورا برگزار گردید.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت الله دکتر بهشتی، با تکیه بر این که ما امروز از خدمات شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و پایه گذاری قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران بهره مندیم، اظهار داشت: البته از ادامه اندیشه ورزی و نوآوری ایشان محروم شده ایم. این ننگ برای منافقینی است که منشأ این ظلم و کشتار شدند و سرمایه های بزرگ انسانی و الهی بسیاری را مورد ترور قرار دادند.
عاملی بر یکی از کارسازی مهم ستاد نقشه در خصوص نهایی سازی سند ملی علم و فناوری در حوزه دفاعی تصریح کرد و اظهار داشت: برای این سند ملی و مهم که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ گردید یک شورای تخصصی تحت عنوان «شورای راهبری علم و فناوری در حوزه دفاعی» پیشبینی شده که به مجموع شوراهای تخصصی شورای عالی افزوده شد که جلسات آن به ریاست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با حضور ۶ وزیر، دبیر شورایعالی امنیت ملی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی و فرماندهان ارشد نظامی تشکیل می شود.
وی اضافه کرد: مصوبات این شورای تخصصی در حکم مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی است و برای همه دستگاه ها مراکز علمی دانشگاهی ذیل این بخش اجبار آور است. نیروهای مسلح دارای ۱۸ دانشگاه و ۱۶ پژوهشگاه هستند، اما تجربه های آنها می تواند در صنعت منتقل و با سایر دانشگاه های کشور محل تعامل و تبادل قرار گیرد. تشکیل این شورای راهبری و سند مرجعی که به وجود آمد سرمایه بزرگی بود که نزدیک به دو دهه پیگیری شده است و بحمدالله شکل گرفت.
عاملی بیان این که به نظر می آید ظرفیت بهداشت و درمان کشور در شرایط کرونا افزوده شده است و از کپی محصول حالا به تولید واکسن رسیده ایم، که این محصول قدرت دانشی و اعتماد بنفس دانشمندان ایرانی است، عنوان کرد: اما در عین حال مشکلی که وجود دارد این است که نظام سخنگویی در حوزه کرونا و نظام سلامت نیازمند انسجام بیشتری است. بعضاً آمارهای اعلامی دارای تناقض و ابهام است. مناسب می باشد در این حوزه چاره اندیشی شود.
وی تصریح کرد در مورد اولویت های صادرات پس از تأمین نیاز ملی لازم است شاخص هایی تعیین شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که مستندات واکسن های ایرانی کرونا در اختیار جهانیان قرار گیرد. معنای این سخن حکیمانه اعلام توانایی دانشمندان ایرانی و عدم ایجاد انحصار در حوزه دانش دارو و درمان است. از منظر اندیشه اسلامی ما نسبت به جان همگان مسئولیت اجتماعی داریم و در این امر مرز بندی انسانی وجود ندارد.
به گفته عاملی؛ مقام معظم رهبری در مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن برکت، این واکسن را دریافت کرده اند و خویش را در معرض آزمایش قرار داده اند اضافه کرد: حکیم معظم انقلاب با تزریق واکسن ایرانی برکت، ضمن احترام و اعتماد به دستاورد دانشمندان ایرانی باعث تقویت اعتماد ملی به مهم ترین تولید ایرانی یعنی تولید در رابطه با سلامت و درمان شدند. در شرایطی که برخی از مردم جامعه تولید خارجی را بر تولید داخلی ترجیح می دهند ولی سیره عملی ایشان باعث اعتماد و ترجیح نسبت به مهم ترین تولید یعنی تولیدات در رابطه با سلامت مردم شد.


منبع:

1400/04/12
22:30:45
5.0 / 5
1293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
دانلود عکس