استفاده از نانوپوشش های مقاوم به خوردگی در لوازم خانگی ایرانی

استفاده از نانوپوشش های مقاوم به خوردگی در لوازم خانگی ایرانی

نانوپوشش های مقاوم به خوردگی در لوازم خانگی ایرانی مورد استفاده قرار گرفت.



به گزارش دانلود عکس به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، بدنه ماشین های ظرفشویی و لباس شویی های تولیدشده در یک شرکت تولیدی و صنعتی با بهره گیری از پوشش تبدیلی نانوزیرکونیومی در مقابل خوردگی مقاوم سازی شده است. این نانوپوشش میان زیرلایه و رنگ قرار می گیرد تا چسبندگی و دوام رنگ را روی سطح افزایش دهد. از آنجایی که مساحت ویژه با بهره گیری از این نانوپوشش افزایش می یابد در نتیجه رنگ، برهمکنش بیشتری با سطح پیدا کرده و چسبندگی بهتری خواهد داشت.
پوشش های نانومتری زیرکونیومی دارای دو سطح هستند؛ یک سطح زیرین که با انجام یک واکنش شیمیایی به سطح زیرلایه می چسبد و دیگری سطح خارجی که دارای خلل و فرج است و سبب می شود لایه بعدی، که می تواند لایه رنگ باشد، در این خلل و فرج نفوذ کرده و چسبندگی بسیار خوبی بوجود آورد.
پوشش نهایی، اتصالی محکم با فلز پایه خواهد داشت و در آب و محیط واسط نامحلول خواهد بود. پوشش های تبدیلی پایه زیرکونیومی دارای مزیت های مهمی نسبت به فرآیندهای مرسومی چون فسفاته هستند. از آن جمله می توان به عدم حضور عناصر مضری همچون نیکل، کروم، فسفات، عدم ایجاد آلودگی های زیست محیطی، مقاومت به خوردگی ایده آل و چسبندگی بهتر رنگ به زیرلایه را دارند.
پیش از این از پوشش های فسفاته و کروماته بعنوان پوشش پیش رنگ در بدنه محصولات استفاده می شد که محدودیت ها و مشکلاتی داشتند. اما این نانوپوشش از مزایای مختلفی نظیر چسبندگی بالا، نیاز به مصرف ماده اولیه کمتر، امکان استفاده در دمای اتاق، بدون لجن، سازگار با محیط زیست و زمان کوتاه تر اعمال پوشش برخوردارست.
پوشش های رایج در صنعت نظیر روی، نیکل، منگنز و فسفات، مشکلات زیست محیطی دارند. اما نانوپوشش تبدیلی زیرکونیومی یک شرکت دانش بنیان پروسه مشکلی برای محیط زیست ندارد. از طرف دیگر برای پوشش های رایج آب زیادی مصرف می شود در صورتیکه این نانوپوشش به آب کمی نیاز دارد. بدین سبب از نقطه نظر مصرف آب نیز برای محیط زیست خصوصاً نقاطی که با مشکل کم آبی روبرو هستند، مناسب می باشد.

1400/04/20
22:43:13
5.0 / 5
1219
تگهای خبر: شركت , فناوری , لباس , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس