در دانشگاه صنعتی امیركبیر؛

پایانه ۱۶ كاناله برای تحریك سلول های عصبی طراحی شد

پایانه ۱۶ كاناله برای تحریك سلول های عصبی طراحی شد

به گزارش دانلود عکس محققان کشور موفق به طراحی و ساخت پایانه ۱۶ کاناله تمام مجتمع تحریک سلول های عصبی کاربردی در آزمایشگاه مدارها و سیستم های زیست پزشکی شدند.به گزارش دانلود عکس به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دکتر محمد مهدی احمدی در مورد پایانه ۱۶ کاناله برای تحریک سلول های عصبی اظهار داشت: این مدار تحریک کننده سیستم عصبی، نسبت به مدارهای مشابه عرضه شده توسط محققان خارج از کشور از بازدهی و کارایی بیشتری برخوردار می باشد.
وی با اشاره به اینکه ایده های استفاده شده در این پایانه تحریک، اخیرا در آمریکا به ثبت رسیده است، اظهار داشت: این سیستم در جهت انجام پروژه تحریک ۱۶ کاناله تمام مجتمع با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی انجام شده است.
احمدی اضافه کرد: این پروژه یکی از طرح های در رابطه با طرح ایمپلنت مغزی است که توسط ستاد توسعه علوم شناختی از سال ۱۳۹۵ آغاز و مورد حمایت قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: پایانه عرضه شده، در مدارهای تحریک کننده عصبی همچون پروتز حلزون شنوایی، پروتز بینایی، دستگاه تحریک عمقی مغز و دستگاه تحریک الکتریکی نخاعی هم دارای کاربردهای فراوانی است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: امروزه مهم ترین چالش ها در ایمپلنت های تحریکی، طراحی و ساخت یک مدار تحریک کننده بافت عصبی بدون وارد آوردن صدمه ای به آن و برای مدت طولانی است.
وی اضافه کرد: برای ایجاد یک تحریک الکتریکی ایمن، یک شرط لازم آن است که میزان بار الکتریکی در فاز کاتدی تحریک به بافت عصبی تزریق می شود، به صورت کامل در فاز آنودی از بافت عصبی جمع آوری شود. در همین راستا این مساله به خوبی در نظر گرفته شده است.
محقق دانشگاه صنعتی امیر کبیر افزود: نتایج بخشی از این پژوهش در مجله معتبر IEEE Transactions on Power Electronics هم به چاپ رسیده و تست های تراشه ساخته شده درحال نهایی شدن است.


منبع:

1400/04/23
11:23:51
5.0 / 5
1243
تگهای خبر: دانشگاه , طراحی , فناوری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس