در گزارش دانلود عكس اعلام شد؛

تسهیلات معاونت علمی برای تولید بار اول محصولات استراتژیك

تسهیلات معاونت علمی برای تولید بار اول محصولات استراتژیك

به گزارش دانلود عکس یک مقام مسئول در معاونت علمی با تشریح حمایتها از تولید بار اول محصولات استراتژیک اظهار داشت: دستگاههای اجرایی که با شرکتهای دانش بنیان تولید کننده این محصولات قرارداد ببندند از مناقصه معاف می گردند.محمد خیاطیان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به مصوبه معاونت علمی و فناوری در مورد تولید بار اول اظهار داشت: مصوبه ای از سال ۹۸ در معاونت علمی مورد پیگیری قرار گرفت که بر مبنای آن، دستگاههای اجرایی که از قانون مناقصات پیروی می کنند، می توانند قراردادهایی با شرکتهای دانش بنیان بدون احتیاج به انجام تشریفات قانون مناقصات منعقد کنند.
رئیس مرکز امور شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری افزود: تا پیش از سال ۹۷، دستگاههای دولتی بر مبنای قانون مناقصات به سختی می توانستند کالاهای فناورانه مورد نیاز خویش را بومی سازی کنند و برای رفع نیاز خود مبادرت به برگزاری مناقصه و واردات محصولات فناورانه می کردند. از طرفی اگر شرکتهای دانش بنیان در این مناقصات شرکت نمایند به علت این که هنوز محصولی را به تولید نرسانده اند رد می شدند؛ اما این مصوبه در معاونت علمی، امکان بومی سازی ساده تر این محصولات را فراهم می آورد و روند واردات این محصولات را تغییر می دهد به صورتی که محصولات ایرانی دانش بنیان جایگزین محصولات وارداتی می شود.
وی تصریح کرد: ازاین رو معاونت علمی با این مصوبه می تواند با بررسی های فنی، توانایی شرکتهای دانش بنیان برای تأمین کالاهای مورد نیاز دستگاه ها را بررسی کند و آنها را به دستگاه ها معرفی نماید.
به واسطه این مصوبه و تولید بار اول، نیاز دستگاههای اجرایی به جای واردات با هزینه های بالا، توسط شرکتهای دانش بنیان با توانایی بالا رفع می شود خیاطیان با اشاره به اینکه بدین واسطه نیاز دستگاههای اجرایی به جای واردات با هزینه های بالا، توسط شرکتهای دانش بنیان با توانایی بالا رفع می شود، اظهار داشت: بر طبق این مصوبه، شرکتهایی که برای بار اول مبادرت به تولید یک محصول فناورانه می کنند زیر چتر این مصوبه معاونت علمی قرار گرفته و مشمول حمایت های مالی صندوق نوآوری و شکوفایی هم می شوند.
رئیس مرکز امور شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری با تکیه بر این که شرکتهای دانش بنیان را طی مدت کوتاهی بر مبنای معیارهای مشخص ارزیابی می نماییم، اظهار داشت: شرکت هایی که برای انجام پروژه های تولید بار اول به دستگاه ها معرفی می گردند، شرکتهای تازه کار نیستند و حداقل دانش تولید را تا سطحی کسب کرده و یا محصولات مشابهی را تولید کرده اند. ازاین رو ریسک بومی سازی تا حد ممکن کاسته می شود.
وی تصریح کرد: معمولا این پروژه هایی که به دانش بنیان ها (ذیل این مصوبه) محول خواهند شد از حساسیت بالایی برخوردار می باشند چونکه محصولات های تک بوده و در صنایع مهم به کار می روند.
وی با اشاره به اینکه بر طبق این مصوبه معاونت علمی و فناوری علاوه بر دریافت نیاز دستگاه اجرایی، شرکت دانش بنیان را بر مبنای بیشینه علمی انتخاب و به دستگاه معرفی می کند، تصریح کرد: اما تنها انتخاب شرکتهای دانش بنیان و معرفی به دستگاه صورت نمی گیرد بلکه اگر دستگاه اجرایی از توانایی یک شرکت آگاه باشد و معاونت علمی آنرا تایید کند می توانیم آن شرکت را حمایت نماییم تا نیاز مورد دستگاه اجرایی رفع گردد.
به گفته خیاطیان، این شرکتها دارای قابلیت های تجاری سازی نیازهای استراتژیک دستگاههای اجرایی هستند و پس از انعقاد قرارداد می توانند تا مدت طولانی نیاز دستگاه دولتی یا اجرایی را در قالب قرارداد مرتفع کند.
رئیس مرکز امور شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه این مصوبه شامل شرکت هایی می شود که محصول مورد نیاز دستگاه اجرایی را برای نخستین بار به تولید برسانند، اظهار داشت: منظور از تولید بار اول این است که محصول نمونه مشابه داخلی در کشور نداشته باشد.
وی تصریح کرد: در واقع اگر تابحال شرکتی ایرانی آن محصول مورد نیاز را به صورت تجاری تولید نکرده باشد محصول تولید بار اول محسوب شده و مشمول حمایت معاونت علمی در چارچوب این مصوبه خواهد شد.
ارائه مجوز خرید از جانب معاونت علمی
وی در مورد مجوز خرید دستگاه ها از شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: معاونت علمی مجوز خرید را به دستگاه اجرایی عرضه می کند و دستگاه می تواند بر مبنای همان مجوز محصول را از شرکت دانش بنیان خریداری کند.
خیاطیان در مورد قرارداد تولید بار اول شرکتهای دانش بنیان با دستگاههای اجرایی اظهار داشت: شرکت دانش بنیان برای تولید محصول بار اول خود با مجوز معاونت علمی، وارد قراردادی با دستگاه اجرایی می شود که در آن قیمت، مدت زمان اجرا و تولید محصول، عمق بومی سازی، پرداختی ها، تضامین و… قبلاً با مشارکت دبیرخانه تولید بار اول و دستگاه اجرایی تدقیق شده است.
وی با اشاره به اینکه ما در معاونت علمی و فناوری بر طبق این مصوبه فرآیند حقوقی، مالی و فنی را برای شرکتها تسهیل می نماییم، اظهار داشت: این محصولات همچون محصولاتی هستند که تابحال در کشور ساخته نشده اند و دستگاه ها برای تأمین آن از خارج کشور به مشکل برخورده اند. مثلا نمونه های خارجی آن خریداری شده ولی تحویل داده نشده و یا محصولات از خارج خریداری و دریافت شده اما نصب نشده است. ازاین رو تولید با دانش ایرانی می تواند هر یک از نقصها را رفع کند، احتیاج به سایر کشورها کمرنگ تر شود و حداقل ۳۰ درصد از قیمت محصول نسبت به نمونه خارجی کاسته شود.
تولید محصولاتی که تابحال نمونه ایرانی آن در کشور نبوده و با دانش ایرانی به تولید می رسد می تواند، نیاز ایران به سایر کشورها را کمرنگ تر کند و حداقل ۳۰ درصد از قیمت محصول نسبت به نمونه خارجی کاسته شود
به گفته رئیس مرکز امور شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری، کمک خواستن از شرکتهای دانش بنیان در این راه بهترین راه است چونکه علاوه بر کاهش قیمت و به صرفه بودن، می توانند خدمات بعد از فروش سریع تری را نسبت به شرکتهای خارجی ارائه نمایند.
درخواست ۸۴ نیاز از جانب دستگاههای اجرایی ذیل مصوبه
وی با اشاره به اینکه از سال ۹۸ تابحال ۸۴ درخواست از سمت دستگاه اجرایی مختلف به دبیرخانه این مصوبه در معاونت علمی ارسال شده اظهار داشت: پس از بررسی نیازها و از طرفی شرکتهای دانش بنیان، به نتیجه رسیدیم که ۵۰ نیاز می تواند بر پایه دانشی داخلی و توان شرکتهای دانش بنیان رفع گردد.
خیاطیان افزود: ۵۰ شرکت دانش بنیان تولید بار اول را به این دستگاههای اجرایی معرفی کردیم که از آغاز سال جاری تابحال ۲۷ قرارداد بین شرکت دانش بنیان و دستگاه منعقد شده است. مابقی قراردادها هم درحال پیگیری انعقاد است.
خیاطیان تصریح کرد: دستگاههای اجرایی برای عقد قرارداد با این شرکتها از قانون مناقصات معاف می گردند اما در کنار این حمایت، حمایت های دیگر هم در نظر گرفتیم.
رئیس مرکز امور شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ضمن اشاره به میزان حمایت های معاونت از شرکتهای تولید بار اول اظهار داشت: اگر دستگاه دولتی با شرکتهای دانش بنیان قرارداد منعقد کند می تواند تسهیلات مناسبی را از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کند.
حوزه های نیاز دستگاههای اجرایی و شرکتهای تولید بار اول
وی در مورد حوزه تولید بار اول شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: عمده حوزه قراردادهای منعقد شده و نیازهای دستگاههای اجرایی نفت، گاز و نیرو بوده اما حوزه های فناوری اطلاعات، حمل نقل ریلی، صنایع هوایی، هوانوردی و فرودگاهی، دریانوردی و بنادر و… هم متقاضی استفاده از مصوبه بوده اند. بیشتر از ۷۰ درصد قرارداد و نیاز دستگاههای اجرایی در حوزه نفت بوده و از ۳۰ درصد باقیمانده ۱۵ درصد به حوزه نیرو و ۱۵ درصد به حوزه بنادر و… اختصاص دارد.
تبدیل پول واردات به دانش فنی
خیاطیان با اشاره به اینکه دستگاههای اجرایی خیلی از این اقدام استقابل کرده اند، در مورد میزان صرفه جویی ارزی تولید محصولات استراتژیک توسط دانش بنیان ها اظهار داشت: بر مبنای ارزیابی هایی که داشتیم، به ازای هر یک دلار که صرف تولید بار اول می شود بین ۷ تا ۱۸ دلار صرفه جویی ارزی سالانه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در این پروژه ها صرفه جویی ارزی متفاوت می باشد، اظهار داشت: در واقع این اقدام یک سرمایه گذاری سود ده است که پولی که در حالت عالی برای واردات صرف می شود، در کشور باقی می ماند و تبدیل به دانش فنی طراحی و تولید، و اشتغال می شود.
رئیس مرکز امور شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ضمن اشاره به محصولاتی که از جانب دستگاههای اجرایی به دانش بنیان ها سفارش داده شده، افزود: برخی تجهیزات دوار حوزه نفت و گاز، ابزار دقیق در نفت و گاز، مواد شیمی حوزه نفت و گاز، تجهیزات بنادر در حوزه کشتیرانی همچون محصولاتی هستند که مقرر است تولید شود.


منبع:

1400/04/23
19:24:51
5.0 / 5
1385
تگهای خبر: خدمات , خرید , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دانلود عکس