توسط محققان كشور؛

حذف آلاینده هوا تحت تابش نور مرئی بدون تولید محصول جانبی

حذف آلاینده هوا تحت تابش نور مرئی بدون تولید محصول جانبی

دانلود عکس: پژوهشگران موفق شدند با اجرای پروژه ای، آلاینده های NO و NO2 را با سنتز ماده ای فتوکاتالیستی تحت شرایط محیطی و بدون تولید محصول جانبی مضر، از بین ببرند.به گزارش دانلود عکس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مرضیه مدرس دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر و محقق طرح «سنتز پوشش های فتوکاتالیستی مناسب جهت حذف آلاینده های NOx » اظهار داشت: هدف از انجام این طرح استفاده از یک فتوکاتالیستِ فعال در محیط نور مرئی بود که بمنظور حذف آلاینده NOx از هوا مورد استفاده قرار بگیرد.
وی افزود: امروزه باتوجه به اهمیت حذف NOx از هوا، سنتز پوشش های فتوکاتالیستی در محیط های باز شهری در مقیاس آزمایشگاهی و حتی پایلوت مورد توجه قرار گرفته است.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلان اینکه استفاده از این روش در پروژه های تحقیقاتی در منابع بین المللی رو به گسترش است و به نتایج قابل قبولی دست یافته اند، اضافه کرد: در این پروژه برای اولین بار از نانو ذرات CdS بعنوان اصلاح کننده فتوکاتالیست ZnO و افزایش لبه جذب آن در نور مرئی و حذف آلاینده های NOx از هوا استفاده شده است.
وی با اشاره به نوآوری این طرح اظهار داشت: در این پروژه بعد از سنتز فتوکاتالیست مورد نظر، این نانوفتوکاتالیست با رنگ ساختمانی مخلوط می شود و تا بصورت یک پوشش در ساختمان ها مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجائیکه این فتوکاتالیست توانایی جذب نور مرئی را دارد، تحت تابش نور مرئی (۴۵ درصد نور خورشید) فعال شده و آلاینده NOx را حذف می کند.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با اعلان اینکه اجرای این پروژه موجب حذف بیش از ۶۰ درصد NOx در هوا بدون تولید محصول جانبی مضر می شود، اظهار داشت: هم اکنون این طرح در مقیاس آزمایشگاهی انجام شده است.
مدرس اشاره کرد: ابتدا ماده مورد نظر با بررسی منابع معتبر علمی انتخاب گردید و با یک روش آسان سنتز و تولید شد و بعد از انجام آنالیزهای مربوط به تعیین مشخصات کاتالیست، عملکرد آن در ابعاد آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.
به گفته وی، این روش برای حذف آلودگی هوا در سازمان حفاظت از محیط زیست، وزارت نیرو و شهرداری قابل استفاده و توسعه است.
این محقق با اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: عدم تولید محصول جانبی مضر، روش ساده سنتز فتوکاتالیست، کم هزینه بودن روش و حذف آلاینده ها با به کارگیری نور مرئی مزیت های رقابتی این طرح محسوب می شود.
به گزارش دانلود عکس به نقل از مهر، اساتید راهنمای این طرح دکتر بهرام ناصرنژاد عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر سمیه علیجانی عضو هیات علمی پژوهشگاه نیرو هستند و این پروژه بطور مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشگاه نیرو و با حمایت مالی پژوهشگاه نیرو اجرا شده است.


منبع:

1400/04/27
11:17:34
5.0 / 5
1090
تگهای خبر: دانشگاه , شهرداری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
دانلود عکس