ضرورت توجه به مهارت تفکر نقادانه در دانشجویان

ضرورت توجه به مهارت تفکر نقادانه در دانشجویان

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در یک طرح تحقیقاتی نگرش دانشجویان پزشکی این دانشگاه را نسبت به تفکر نقادانه بررسی کردند. نتایج این بررسی نشان داد بیشتر دانشجویان پزشکی دانشگاه دارای تمایل منفی نسبت به تفکر انتقادی هستند و درصد قابل توجهی نسبت به تفکر نقادانه بی تفاوت بوده و هیچ کدام از افراد شرکت کننده در این مطالعه دید مثبتی به این نوع مهارت ها نداشتند.به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، مهارت تفکر نقادانه یکی از مهارت های اصلی در میان دانشجویان است و باید توجه ویژه ای به پرورش و گسترش آن کرد. بنابراین پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در یک طرح تحقیقاتی نگرش دانشجویان پزشکی این دانشگاه را نسبت به این مهارت و ارتباط تفکر نقادانه با عزت نفس آنها را بررسی کردند.

نتایج این مطالعه نکات قابل تأملی به همراه داشت. طبق این نتایج بیشتر دانشجویان پزشکی دانشگاه دارای تمایل منفی نسبت به تفکر انتقادی هستند و درصد قابل توجهی نسبت به تفکر نقادانه بی تفاوت بوده و هیچ کدام از افراد شرکت کننده در این مطالعه دید مثبتی به این نوع مهارت ها نداشتند.

همچنین بررسی های این مطالعه نشان داد ارتباط تنگاتنگی بین مهارت تفکر نقادانه و سطح عزت نفس دانشجویان وجود دارد و بین امتیاز مهارت تفکر نقادانه و سطح دوره دانشجویی بر مبنای سال ورودی ارتباط قابل توجهی برقرار است. به صورتی که هرچه تعداد سالهای دانشجویی فرد بالاتر باشد، مهارت تفکر نقادانه وی هم افزایش می یابد.

با توجه به اینکه نگرش دانشجویان به مهارت تفکر نقادانه در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز مطلوب نمی باشد، پژوهشگران این مطالعه سفارش می کنند در حوزه آموزش این مهارت به دانشجویان تلاش ویژه ای شود. این آموزش و انتقال مهارت باید در تمامی ارکان آموزش از قبیل نحوه تدریس، از راه برگزاری کارگاه ها و همینطور در آموزش بالینی و از راه آموزش استدلال بالینی انجام گیرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی رابطه بین عزت نفس و تفکر انتقادی در دانشجویان پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و علی دلیرروی فرد، علی خوانین، مهدی سیاح برگرد و شبنم قاسمی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.

منبع:

1400/05/30
13:30:49
5.0 / 5
1007
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
دانلود عکس