در مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی؛

گونه گیاهی جدیدی توسط پژوهشگران كشور شناسایی شد

گونه گیاهی جدیدی توسط پژوهشگران كشور شناسایی شد

دانلود عكس: پژوهشگران موفق به كشف و معرفی گونه جدید گیاهی جدید با نام Allium schisticola   از جنس Allium  شدند.به گزارش دانلود عکس به نقل از مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، تنوع زیستی ایران در دنیا کم نظیر است بطوریکه تابحال نزدیک به ۸۰۰۰ گونه و زیر گونه گیاهی از کشورمان گزارش شده است.
همچنین اعلام شده که نزدیک به ۱۷۰۰ تاکسون بومی فلور ایران هستند که به عبارتی فقط در محدوده جغرافیایی مرزهای کشور پراکنش دارند.
دکتر علیرضا دولتیاری از متخصصان گیاه شناس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران درباب این گونه جدید گیاهی اظهار داشت: یافتن گونه جدید در قلمرو گیاهان برای دنیا به سبب حجم زیاد تحقیقات صورت گرفته و همین طور به سبب نیاز به تخصص بالا کاری بسیار دشواری است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه در نتیجه فعالیت میدانی و هرباریومی پژوهشگران مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران یک گونه جدید از جنس پیاز (Allium) کشف شد.
دولتیاری اشاره کرد: مطالعات مولکولی و فیلوژنی این کار با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه فردوسی مشهد و IPK آلمان انجام شد و نهایتا با فراهم کردن شواهد مورفولوژیکی، سیتولوژیکی، مولکولی و تبارشناسی گونه جدید گیاهی از جنس پیاز با نام Allium schisticola از ایران شرح و بعنوان گونه ای جدید برای دنیا در مجله معتبر بین المللی Phytotaxa چاپ شد.
وی اضافه کرد: جمع آوری، شناسایی، طبقه بندی و بررسی روابط فیلوژنی زمینه کاری همه پژوهشگران علوم تنوع زیستی است. گاهی اوقات نمونه ای در طبیعت یافت می شود که با هیچ کدام از کلیدهای شناسایی موجود بر طبق داده های ریخت شناسی قابل شناسایی نیست.
به گفته وی، در این شرایط محقق از داده های کاریولوژیکی و مولکولی برای تعیین روابط فیلوژنی و حصول اطمینان از شک علمی خود استفاده می نماید. چنانچه همه اطلاعات جدید بودن نمونه را برای دنیای علم تایید نمایند، آنگاه محقق آن نمونه را بعنوان یک گونه جدید برای دنیا معرفی می کند.
وی افزود: این گونه جدید با کد IBRC P۱۰۰۹۹۸۴ و نمونه تیپ آن با کد هرباریومی ۳۳۸۵ در بانک گیاهی ثبت و نگهداری می شود.منبع:

1399/04/23
20:37:57
5.0 / 5
2237
تگهای خبر: دانشگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانلود عکس