مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو؛

پیشرفت فناوری نانو تا سال 2050 به اوج خود می رسد

پیشرفت فناوری نانو تا سال 2050 به اوج خود می رسد

به گزارش دانلود عکس مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اظهار داشت: پیش بینی می شود این فناوری تا سال 2050 همچنان پیشرفت کند، تحقیقات و محصولات بیشتری شود.به گزارش دانلود عکس به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص)، نخستین کارگاه مسابقه روزنامه نگاری علم جایزه مصطفی(ص) با موضوع مرجعیت علمی، طی روزهای ۱۷ و ۱۸ شهریورماه ۱۴۰۰ توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) اجرا شد.
علی محمد سلطانی، مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در این کارگاه در مورد آینده فناوری نانو اظهار داشت: پیش بینی می شود این فناوری تا سال ۲۰۵۰ همچنان پیشرفت کند، تحقیقات و محصولات بیشتری ارائه شده و نانو با فناوری های دیگر همگرا شود.
وی در ادامه به شرح چرخه سیاست گذاری در زمینه نانو پرداخت و افزود: این چرخه شامل تدوین، ارزیابی و اجرا است. در مرحله تدوین ما مطالعات زیادی انجام داده و فعالیت کشورهای مختلف را پایش کردیم. بر این اساس توانستیم به مسئولان توضیح بدهیم فناوری نانو و جایگاه آن در آینده دنیا کجا قرار دارد.
مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با تصریح بر این که برنامه تدوین شده هر سه سال یکبار بازنگری میشود گفت: تحولات علمی در دنیا به سرعت درحال وقوع است و این امر باید در برنامه لحاظ شود.
وی افزود: فناوری را نمی توان فقط با یک جنبه بررسی کرد و چرخه را باید از آموزش تا بازار همه جانبه دید. ضمن این که متوجه شدیم برنامه های ملی بهتر است بصورت چندمرحله ای اجرا شوند.
سلطانی به مرحله اجرای این سیاستها پرداخت و گفت: در این مرحله ایجاد ساختار مناسب، تشکیل بانک اطلاعاتی و ثبت سوابق فعالیت و حمایت ها، فعالسازی امکانات موجود بجای ایجاد موسسات و زیرساخت های جدید، رتبه بندی نهادهای مختلف برای ایجاد رقابت سالم بین آنها، نگاه تشویقی به بودجه توسعه فناوری نانو از راه جذب بودجه های تخصصی و ترویج و اطلاع رسانی به گروههای مختلف جامعه با ابزارهای متنوع مد نظر ما بود.
وی در مورد ارزیابی برنامه ها نیز اظهار داشت: اندازه گیری شاخصها و انتشار عمومی گزارش عملکرد سالانه و بازنگری برنامه ها هر سه سال یکبار برای ما بسیار مهم بود تا سیاستگذاری ها را بتوانیم به درستی ارزیابی نماییم.
مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در مورد دستاوردهای نانو ابتدا به حوزه ترویج پرداخت و اظهار داشت: تشکیل باشگاه دانش آموزی نانو از سال ۸۷ راه افتاد و تا حالا ۱ میلیون و ۲۸۷ هزار دانشآموز را آموزش داده است؛ ضمن این که ۸۸ آزمایشگاه در کشور تجهیز شده است.
به گفته سلطانی همین طور در طول این مدت ۶۶ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۳ نفر دکتری در رابطه با نانو دانش آموخته شده اند. ۱۵۷ دوره و برنامه آموزشی اجرا شده، ۱۵۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاه و ۲۰۰۰ عضو هیات علمی دراین زمینه فعالیت میکنند.
وی همین طور به المپیاد دانش آموزی نانو و مسابقه دانشجویی نانو اشاره نمود و اظهار داشت: روند انتشار مقالات نانو در ایران از سال ۲۰۰۱ و ۱۰ مقاله در سال به بالای ۱۰ هزار مقاله در سال ۲۰۲۱ رسید. رتبه ایران هم در ماه مه ۲۰۲۱ پس از آمریکا، چین و هند رتبه چهارم است. ۲۴ درصد کل پتنت های خارجی ایران دراین زمینه است.


منبع:

1400/06/19
13:38:14
5.0 / 5
936
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانلود عکس