معاون فرهنگی وزارت بهداشت تاكید كرد

اهمیت تشکیل شوراهای سلامت روان و کارگروه های علمی ریشه یابی خودکشی

اهمیت تشکیل شوراهای سلامت روان و کارگروه های علمی ریشه یابی خودکشی

به گزارش دانلود عکس معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر ضرورت تشکیل شوراهای سلامت روان در دانشگاه های علوم پزشکی اصرار کرد و اظهار داشت: باید شوراهای سلامت روان را در دانشگاه ها ایجاد نماییم و در این راه رؤسا و معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها باید تعامل خوبی با ستاد داشته باشند.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سیماسادات در نشست «نقش اداره های مشاوره و سلامت روان دانشجویان در پیش گیری از خودکشی» اظهار نمود: خوشحال هستم که به مناسبت دهم سپتامبر روز جهانی پیش گیری از خودکشی، نشستی با حضور روسا و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شده است. این روز جهانی بدون شک به افزایش آگاهی مردم درباره خطرات خودکشی و پیش گیری از آن اختصاص داده شده است. روز جهانی پیش گیری از خودکشی همه ساله در ۱۰ سپتامبر و در سراسر جهان برگزار می گردد و برای ارتقاء میزان آگاهی عمومی نسبت به خودکشی و پیش گیری از آن در نظر گرفته شده است.
وی اظهار نمود: موضوع مبادرت به خودکشی به ویژه در روزهای کرونا مورد توجه خاصی قرار دارد که باید ابعاد آن شناسایی و لطمه شناسی شود.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار داشت: خوشبختانه اتفاقات خوبی در زمینه سلامت روان در سطح دانشگاه های علوم پزشکی درحال رقم خوردن است و ما همیشه تاکید جدی نسبت به این مساله داریم و معتقدیم باید بدنه این ادارات مجهز به نیروی انسانی توانمند و باتجربه باشد. هر چند اعتقاد داریم مساله نیروی انسانی و عدم ثبات آن همیشه یکی از اشکالات اصلی هر ارگانی بشمار می رود اما کوشیدیم نسبت به استخدام نیروها و کارشناسان مجرب و متخصص در ادارات مشاوره، دقت زیادی به خرج دهیم.
لاری اظهار داشت: جای خوشی است که طی دو سال قبل در دانشگاه ها، باوجود شیوع کرونا، فعالیت ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه های علوم پزشکی نه فقط تعطیل نشد بلکه با شدت و قدرت بیشتری ادامه یافت، به ویژه در این ایام که بسیاری از دانشجویان، اقوام را به خاطر شیوع این ویروس، از دست دادند و مشاوران ما در سطح دانشگاه ها در راه ارائه خدمات روانشناسی به دانشجویان و خانواده های آنان از هیچ تلاشی دریغ نکردند که به همه آنها خداقوت می گویم.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت یکی دیگر از اتفاقات خوشایند در زمینه مشاوره در سطح دانشگاه های علوم پزشکی را بازبینی در روش غربالگری و تشخیص اختلالات روانی بعنوان یک ابزار کارآمد عنوان نمود و اظهار نمود: باید همیشه ابزار مناسبی در راه تشخیص اختلالات روانی در اختیار داشته باشیم که خوشبختانه در این راه دکتر صادقی معاون اداره کل دانشجویی کوشش های زیادی کردند و در امتداد رسیدن به استانداردهای لازم، کارهای خوبی در این عرصه انجام داده اند. در عین حال اجرای طرح همقدم نیز یکی دیگر از اقدامات خوبی است که در زمینه مشاوره و سلامت روان در حال انجام می باشد و اگر حمایت های دکتر طارمیان و دکتر صادقی نبود، شاید نمی توانستیم حرکت رو به رشدی در این راه داشته باشیم.
وی اظهار داشت: موضوع مشاوره آنلاین یکی دیگر از تحولات خوب در بستر فضای مجازی بود که دکتر طارمیان رییس اداره مشاوره و سلامت روان وزارت بهداشت جهت تحقق آن تلاش ستودنی کردند و جهت راه اندازی سامانه مشاوره آنلاین همکاران ما در این اداره کوشش های زیادی به کار بردند که باید به آنها خداقوت بگویم. با توسعه مشاوره آنلاین، دانشجو به آسانی می تواند خارج از بعد زمان و مکان، مشکل خودرا با رواشناس و مشاور خود در بین بگذارد. خوشحال هستم که بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی در حوزه مشاوره به پیشرفت های خوبی دست یافته اند وتعامل خوبی با گروه روانشناسان خارج از دانشگاه و همین طور متخصصان بالینی دارند.
لاری در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت تشکیل شوراهای سلامت روان در سطح دانشگاه های علوم پزشکی اصرار کرد و اظهار داشت: با ایجاد این شوراها می توانیم مسیر و هدف خودرا که تامین سلامت روان دانشجویان است را منسجم تر دنبال نماییم. باید شوراهای سلامت روان را در دانشگاه ها ایجاد نماییم و در این راه رؤسا و معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها باید تعامل خوبی با ستاد داشته باشند.
وی اظهار داشت: موضوع خودکشی به ویژه در بین رزیدنت ها از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردارست و لازم است لطمه شناسی تخصصی نسبت به این مساله داشته باشیم و با حضور کارشناسان و متخصصان، عوامل بروز این پدیده را علت یابی و ریشه یابی نماییم.
لاری اضافه کرد: خوشبختانه در راه تحقق مطالبات و نیازهای صنفی و رفاهی دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی طی دو سال قبل با تعامل با معاونت آموزشی، اقدامات خوبی انجام شده است که همچون می توان به افزایش حق الزحمه دستیاران‏، کاهش کشیک این عزیزان و همین طور بازسازی پاویون ها و محل استراحت این دستیاران اشاره نمود. البته دسترسی این افراد به ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه ها نیز آسان تر شده است و خوشبختانه در محل تحصیل یا بیمارستان های محل خدمت این افراد نیز مراکزی بعنوان مراکز مشاوره تعبیه شده است که آماده ارائه خدمت به این عزیزان هستند.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر لزوم تشکیل کارگروه های علمی و تخصصی برای ریشه یابی علل خودکشی تاکید کرد و اظهار داشت: راه اندازی این کارگروه ها و تحلیل و ارزیابی علل لطمه های اجتماعی در بین دانشجویان و رزیدنت ها امری لازم است که باید نسبت به راه اندازی آن اقدام نمود. پیشنهاد من این است که در ادارات مشاوره و سلامت روان یک بسته مشخص برای رزیدنت ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی شامل سلامت جسم، سلامت روح و روان و همین طور رزومه فرهنگی، ورزشی و علمی تعریف شود که یک مشاور پیش از انجام هر مداخله ای، نسبت به شخصیت و روحیه فرد اطلاعات اولیه را کسب کند تا بهتر بتواند در مداخلات درمانی لازم اقدام نماید.

آیین نامه ای برای نظارت بیشتر و استانداردسازی پاویون ها تدوین شود
لاری در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تدوین بخشنامه ای مشخص برای نظارت بیشتر و استانداردسازی پاویون ها و محل استراحت رزیدنت ها اصرار کرد و اظهار داشت: باید با کمک معاونت آموزشی، شورای صنفی و دستیاران این بخشنامه را تنظیم و تدوین نماییم تا نظارت در پاویون ها بیشتر شود. اساسا فضا و محیط پاویون ها وحفظ آرامش در این مراکز از اهمیت بالایی برخوردارست و هر چقدر بتوانیم این پاویون ها را استانداردسازی نماییم و آنها را تحت نظارت دقیق تر، نظام مند نماییم بهتر می توانیم به اهداف مان نزدیک شویم.
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت بهداشت، وی اظهار داشت: خوشبختانه طی دوسال گذشته و در وضعیت شیوع کرونا، بسیاری از دانشگاه ها برنامه های خوبی برای افزایش تاب آوری کادر درمان و کاهش فشارهای روحی آنها انجام دادندکه این اقدامات ستودنی است و بدون شک با برگزاری این همایش ها و بحث و تبادل نظر درباب ریشه های علمی لطمه های اجتماعی، می توانیم از بروز بسیاری از ناهنجاری ها و لطمه های اجتماعی جلوگیری نماییم.
منبع:

1400/06/24
15:08:45
5.0 / 5
1042
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس