اعلام مبالغ وام های دانشجویان علوم پزشکی

اعلام مبالغ وام های دانشجویان علوم پزشکی

دانلود عکس: وزارت بهداشت مبالغ و جزییات دریافت 5 گروه از وام های دانشجویان علوم پزشکی کشور شامل تحصیلی، ضروری، شهریه و مسکن و تولد فرزند برای سال تحصیلی 14000-1401 را اعلام نمود.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، وزارت بهداشت میزان وام دریافتی دانشجویان در ۵ گروه وام های تحصیلی دانشجویان مجرد و متاهل، وام ضروری در مقاطع عادی و دانشوجان تحصیلات تکمیلی، وام شهریه دانشجویان علوم پزشکی، تسهیلات تولد فرزند و وام ودیعه مسکن را برای نیمسال تحصیلی جاری اعلام نمود. براین اساس مبلغ وام تحصیلی دانشجویان مجرد هر ماه ۳۵۰ هزار تومان و دانشجویان متاهل ۷۰۰ هزار تومان است. دانشجویان می تواند در طول سال تحصیلی یعنی ۱۰ ماه در سال، این مبالغ را هرماه بصورت قرض الحسنه دریافت نمایند.
مبلغ وام ضرروری در مقاطع عادی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در مقاطع تحصیلات تکمیلی ۳ میلیون تعیین شده است. دانشجویان برحسب مقاطع تحصیلی ۳ تا ۵ نوبت می توانند وام ضروری را دریافت نمایند. همین طور وام شهریه مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تا سقف ۵ میلیون در ۴ نوبت، وام شهریه کارشناسی پیوسته تا سقف ۱۰ میلیون تومان در ۸ نوبت، وام شهریه کارشناسی ارشد تا سقف ۱۶ میلیون تومان در ۴ نوبت و مبلغ وام شهریه دکتری تا سقف ۲۰ میلیون در ۸ نوبت تعین شده است.
وام شهریه دانشجویان علوم پزشکی، قابل اعطا به تناسب شهریه در هر مقطع متناوب است. دانشجویان شهریه پرداز در هر مقطع می توانند این وام را دریافت نمایند. اعطای "تسهیلات تولد فرزند" نیز به این صورت است که امسال برای اولین بار، برای هر فرزند ۳ میلیون تومان از طرف صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت پرداخت می شود.
همین طور مبلغ وام ودیعه مسکن در استان تهران ۶۰ میلیون تومان و درصورت امکان افزایش مشارکت با دانشگاه ها تا ۹۰ میلیون تومان تعیین شده است. این وام در دانشگاه های علوم پزشکی مراکز استان ۵۰ میلیون و سایر شهرستان ها ۴۰ میلیون تومان است که مبلغ وام پرداختی ودیعه نسبت به سال قبل بالا رفته است.
به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، مهندس رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درباب سیاست این وزارت خانه درباب میزان وام های دانشجویی به ایسنا اظهار نمود: ما در سال ۹۸ و ۹۹، حدود ۱۱۴ میلیارد تومان به دانشجویان در قالب وام پرداخت کردیم که این میزان امسال به بالای ۶۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
وی تاکید کرد: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در پرداخت برخی وام های نظیر "وام ضروری" نیز روند خودرا تغییر داده است. بطورمثال در گذشته یک دفعه در دوره تحصیل به دانشجو وام ضروری پرداخت می شد، اما هم اکنون این وام به ازای هر دو سال تحصیل پرداخت خواهد شد و هر دانشجو در هر مقطع تحصیلی می تواند دو بار وام ضروری بگیرد. به عبارت دیگر دانشجو در مقطع کارشناسی دو بار، در مقطع کارشناسی ارشد یک دفعه وام دریافت می کند.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت درباب برنامه های این صندوق برای افزایش وام های دانشجویی در سال تحصیلی جاری نیز اظهار داشت: ما برای سال تحصیلی جدید وام های خودرا تا سه برابر افزایش داده ایم. افزایش مجدد آن نیاز به تصویب در هیأت امنای ما دارد و فعلا تصمیمی دراین زمینه گرفته نشده است. بااینکه نگاه صندوق رفاه دانشجویان در جهت افزایش وام ها است.
وی درباب میزان وام های پرداختی بعنوان ودیعه مسکن اشاره کرد: ما در سال ۹۸، مبلغ ۱۸.۵ میلیون تومان برای دانشجویان ساکن پایتخت وام پرداخت می کردیم و این میزان امسال با رشد ۴ برابری، بین ۶۰ تا ۹۰ میلیون تومان بالا رفته است؛ این امر علاوه بر کمک به حل مشکل مسکن دانشجویان سبب تسهیل ازدواج آنها نیز خواهد شد.
منبع:

1400/07/12
21:55:42
5.0 / 5
1171
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دانلود عکس