دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

لزوم تدوین ساز و کار نظام مند برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

لزوم تدوین ساز و کار نظام مند برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

به گزارش دانلود عکس دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از ابلاغ 11 مصوبه این شورای طی سالهای اخیر آگاهی داد و اظهار داشت: باید در اجرائی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ساز و کار نظام مندی شکل گیرد که این مصوبات بصورت روال قانونی و طبیعی در راه اجرائی شدن قرار گیرد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در جلسه ۸۴۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۱ مصوبه دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی که ۱۰ مصوبه آن، از مصوبات ابلاغ نشده شورا در دوره گذشته بود را ابلاغ کردند. همچون این مصوبات سیاست های رسانه ای در رابطه با حوادث طبیعی با تاکید بر کرونا است. ما سیاست رسانه ای مشخصی در برخورد با بلایای طبیعی و حوادث نداشتیم، شورای عالی انقلاب فرهنگی دراین زمینه مصوبه ای داشت که ریاست محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی آنرا ابلاغ کردند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در مجموع نگاه اعضای شورا این است که در اجرائی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باید ساز و کار نظام مندی شکل گیرد که این مصوبات بصورت روال قانونی و طبیعی در راه اجرائی شدن قرار گیرد. البته راهکارهایی برای این امر نیز از طرف اعضا پیشنهاد شده است.
وی به ابلاغ مصوبه ساماندهی برگزاری آزمون های بین المللی در سال ۱۳۹۶ اشاره نمود و اظهار داشت: همین طور اصلاح تبصره ماده ۵ مصوبه اصلاحی اهداف، سیاست ها و ضوابط نشر کتاب و نیز انتخاب نمایندگان شورای عالی که در برخی از نهادها طبق اسناد بالادستی شورای عالی، باید تصویب کند، جزو مواردی هستند که ابلاغ گردیده اند. همین طور تصویب اصلاح و تکمیل بند ششم بخشنامه تشکیل هیأت عالی جذب و نیز تسری امتیازات بخشنامه مصوبه مورخ ۲۱ فروردین ۱۳۸۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی در پشتیبانی از رشته های مختلف هنری به دارندگان گواهی نامه های تخصصی حفظ و قرائت قرآن کریم ابلاغ گردید.
عاملی اضافه کرد: سیاست ها، راهبردها، وظایف و ضوابط اجرائی ترویج فرهنگ حضور توانمند و افتخارآفرین جانبازان و معلولان در مسابقات ورزشی که مصوبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ بود نیز ابلاغ گردید و درواقع مسیر ابلاغ مصوبات ادامه دارد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی با اشاره به ۱۰ مصوبه از مصوبات مرجع ابلاغ نشده شورای عالی انقلاب فرهنگی، اضافه کرد: یکی از آنها "سند ملی انرژی های تجدیدپذیر" است. ایران یکی از پرآفتاب ترین کشورهای جهان است و انرژی های جایگزین خورشیدی یکی از ظرفیت های بزرگ در کسب انرژی های سالم می باشد و این مصوبه نیز همراه با اساسنامه بنیاد علم ایران و صندوق علم و فناوری در راه ابلاغ قرار دارد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی این جلسه را در ادامه جلسه قبل و اظهار نظر اعضا برای تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و اضافه کرد: در مجموع نگاه اعضای محترم شورا این است که در اجرائی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ساز و کار نظام مندی شکل گیرد که بصورت روال قانونی و طبیعی مصوبات در راه اجرائی شدن قرار گیرد که راهکارهایی برای این امر از طرف اعضا پیشنهاد شده است. همین طور با تاکید بر احکام مقام معظم رهبری و بیانات ایشان ۱۵ ماده تنظیم شده است که در دستور شورای عالی قرار دارد و اعضا محترم بر چگونگی این مواد اظهاراتی داشتند و امیدواریم در جلسه آتی شورا مورد تصویب قرار گیرد.
استاد دانشگاه تهران افزود: در دستور جلسه ۸۴۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست های ترویجی و تشویقی نامگذاری مورد بحث قرار گرفت. برای اینکه نام انسان، بازگو کننده رابطه فرد با خودش برمبنای اسم است و رابطه فرد با جامعه در حس من کیستم، ما کیستیم و با کی هستیم برمبنای اسم فرد شکل می گیرد.
دکتر عاملی اشاره کرد: کنش نامگذاری از یک سو برای تمایزگذاری است و فرد را از دیگران جدا می­ کند و از طرف دیگر، تجمیع کننده است و پیوندی میان افراد بوجود می ­آورد. درواقع نام فقط یک برچسب برای افراد نیست، بلکه روی کیفیت روابط اثرگذار می باشد و فرد را در یک رابطه دوستی معنادار با دیگران قرار می­ دهد و درحقیقت نام فرد یک تشخص اجتماعی به وجود می آورد و به صورتی نظام معنایی فردی و اجتماعی را شکل می دهد. برخی از تحقیقات اجتماعی نشان میدهد که بین نام فرد و موفقیت و عدم موفقیت فرد در روند زندگی رابطه معنا داری وجود دارد. بنا بر این است که
به گفته وی، از منظر اسلام هم، انتخاب نام نیکو بسیار مهم می باشد. وی افزود: پیامبر اکرم(ص) می فرماید نخستین حقی که پدر نسبت به فرزندش دارد، انتخاب نام نیکو است. امیدواریم در ذیل این مصوبه فرهنگ نامگذاری تقویت شود و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و همین طور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امتداد زیباگزینی، هویت بخشی و فارسی گزینی و پیوند خوردن اسم زیبا با فرهنگ اسلامی-ایرانی مشارکت داشته باشند.
عاملی اضافه کرد: کنش نامگذاری از یک سو برای تمایزگذاری است و فرد را از دیگران جدا می­ کند و از طرف دیگر، تجمیع کننده است و پیوندی میان افراد بوجود می ­آورد. درواقع نام فقط یک برچسب برای افراد نیست، بلکه روی کیفیت روابط اثرگذار می باشد و فرد را در یک رابطه دوستی معنادار با دیگران قرار می­ دهد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نامگذاری را هویت یک ملت عنوان نمود و اضافه کرد: در حقیقت تا حالا هم جامعه ایران اسم را از فرهنگ قرآنی و دینی، خاندان نبوت و دوده علیهم السلام، ادبیات فاخر فارسی و میراث ادبی ایران همچون دیوان حافظ، سعدی، مولانا و فردوسی کبیر انتخاب می کرده و نوعی درهم تنیدگی عمیق بین هویت اسم و فرهنگ نبوی، فرهنگ دوده علیهم السلام و قهرمانان بزرگ و تمدنی این سرزمین گره خورده است.
وی در آخر اشاره کرد: پس در شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث تنوع بخشی به نظام نامگذاری اسلامی و ایرانی مورد تاکید قرار گرفت. همین طور در این نشست گزارشی از نظامات اسم گذاری فرزندان در کشورهای مختلف مثل ترکیه، مالزی، تاجیکستان، ژاپن، نروژ، روسیه، آلمان ارائه و سازمان ثبت و احوال گزارشی از وضعیت اسم گذاری تازه متولدین ارائه کرد که همچنان ۱۰ اسم برتر کشور متعلق به پیامبر گرامی اسلام و دوده عصمت و طهارت(ع) است. اسم زیباترین وجه همانند سازی با صاحب اسم و معنای اسم هست که وظیفه پدر و مادر را سنگین می کند.
منبع:

1400/07/30
11:53:38
5.0 / 5
1065
تگهای خبر: دانشگاه , فرهنگ , فناوری , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
دانلود عکس