برای نخستین بار؛

ساخت مبدل هیبریدی نور خورشید به برق و بخار

ساخت مبدل هیبریدی نور خورشید به برق و بخار

دانلود عكس: پژوهشگران برای نخستین بار موفق به تولید نوع جدیدی از مبدل خورشیدی شده اند كه قادر می باشد انرژی خورشید را به الكتریسیته و نیز بخار مبدل كند و راندمان آن تا 85 درصد است.به گزارش دانلود عکس به نقل از نیواطلس، این مبدل با هزینه اندکی قابل تولید است و به صنایع مختلف امکان می دهد تا علاوه بر نور خورشید از گرمای آن نیز برای تولید بخار استفاده کنند.
معمولاً برای جمع آوری و ذخیره سازی انرژی خورشیدی از فناوری فتوولتائیک استفاده می شود که مبتنی بر استفاده از سلول های خورشیدی تولیدکننده برق بوسیله تابش نور مستقیم خورشید است. اما در روش جدید از ابزاری تازه برای متمرکزسازی نور خورشید استفاده می شود که این متمرکزسازی موجب می شود تا بجای جمع آوری نور خورشید بر دریافت گرمای آن تمرکز شود.
در این روش، تابش متمرکز نور خورشید بر روی وسیله ای مشابه با دیش ماهواره و بازتابانده شدن این نور بر روی یک جعبه حاوی سلول های خورشیدی موجب تبدیل نور خورشید به برق می شود.
سلول های مورد اشاره با انعکاس مجدد نور مادون قرمز خورشید و ایجاد گرما در یک گیرنده گرمایی دارای آب فشرده شده، تولید بخار را ممکن می کنند.
پژوهشگران آمریکایی می گویند می توان بدین شیوه گرمایی به اندازه ۲۴۸ درجه سانتیگراد ایجاد کرد که در خیلی از فرایندهای صنعتی مانند خشک کردن با بخار، مداوای بیماران، استریلیزه کردن و پاستوریزه کردن قابل استفاده می باشد. تولید هر کیلووات ساعت برق بدین شیوه تنها سه سنت هزینه دارد.


منبع:

1399/04/26
21:49:19
5.0 / 5
2153
تگهای خبر: فناوری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دانلود عکس