توسط محققان كشور؛

مالچ رسی ایران ساخت تولید شد

مالچ رسی ایران ساخت تولید شد

دانلود عکس: پژوهشگران کشور موفق به تولید مالچ های رسی برای تثبیت کانون های گردوغبار شدند.به گزارش دانلود عکس به نقل از معاونت علمی و فناوری، تولید مالچ رسی برای اولین بار در ایران رای تثبیت کانون های گردوغبار صورت گرفته است و ضمن حفظ محیط زیست، این معضل را برطرف می کند.
در این فرایند، پژوهشگران ایرانی از رسی به نام رس بنتونایت کلسیم دار بهره برده اند که بعد از خالص سازی و فناور کردن، بصورت محلول بر سطح خاک پاشش می شود.
آنها این رس را با حمایت های مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای اولین بار در منطقه فوق بحرانی سگزی که در ۲۵ کیلومتری شرق اصفهان واقع است، مورد استفاده قرار دادند.
این نوع مالچ در مقایسه با مالچ های دیگر که قبل از این استفاده می شد مانند مالچ نفتی یا پلیمری، محیط زیست دوست بوده و قادر می باشد بدون این که کوچکترین صدمه ای به خاک و محیط زیست وارد کند، موجب تثبیت خاک شود. ظرفیت تبادل کاتیونی بالایی دارد و می تواند اگر رطوبت وجود داشته باشد، ذرات خاک را به هم بچسباند و مقاومت برشی آنها را افزایش دهد و خاک را در مقابل عامل فرساینده که باد است، مقاوم می کند.
از دیگر خاصیت های این مالچ آنست که رطوبت را ذخیره کرده و موجب می شود تا گیاهان بومی که ریشه آنها هنوز خشک نشده، باردیگر برگردند بدین سبب نفوذپذیری را کاهش نداده و موجب رشد گیاهان می شود. این مالچ رسی، رطوبت نسبی هوا را می گیرد و با ذخیره سازی آن، سبب رشد گیاهان می شود.
این نوع مالچ در مناطقی که بالای ۱۰۰ میلیمتر بارندگی داشته و رطوبت نسبی بالای ۳۵ درصدی دارند، موفق تر عمل می کند چونکه دو و نیم برابر حجم خود آب جذب می کند که با این میزان آب می تواند مانع از خشک شدن نهال های بیابانی شود.
پژوهشگران ایرانی طی یک طرح ترکیبی، از این مالچ در مناطق اطراف اصفهان استفاده کردند که نتیجه آن، سبز شدن صد در صدی نهال ها بود در صورتیکه تا قبل از این اتفاق، این حجم رویندگی در آن منطقه دیده نمی شد.
این مالچ، اقتصادیست و یک هشتم مالچ نفتی قیمت دارد. ضمن آن که اگر خودرویی از آن منطقه عبور کند، پس از اولین بارندگی، خودش را ترمیم می کند.
پژهشگران ایرانی بتازگی طی یک آزمایش، در ۲۰ منطقه، تونل بادی با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت ایحاد کردند و موفق شدند ۹۸ درصد فرسایش را کنترل کنند. این دستاورد بزرگ سبب شد تا این مالچ منحصر به فرد، اکنون در سیستان مورد تست و آزمایش قرار بگیرد.
این مالچ ایران ساخت با حمایت های مستقیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بهره برداری رسیده است.


منبع:

1400/08/16
22:49:26
5.0 / 5
970
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دانلود عكس
دانلود عکس