گلایه دانشجویان از بِستر ثبت نام و آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی؛

پول می دهیم که امکانات آموزشی به ما بدهید ولی !

پول می دهیم که امکانات آموزشی به ما بدهید ولی !

دانلود عکس: با وجود گذشت دو سال کرونائی، مشکلات آموزش مجازی همچنان گریبانگیر دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی است و با وجود این که دانشجویان این دانشگاه شهریه بالایی پرداخت می کنند، ولی از امکانات آموزشی این دانشگاه رضایت ندارند و از این بابت گلایه مند هستند و مسئولان این دانشگاه را نسبت به شرایط آموزشی و صنفی خود، ˮبی تفاوتˮ می دانند!


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دو سال است که شیوع کووید-۱۹، تمامی قواعد و قوانین ارکان های مختلف جامعه را تحت تاثیر قرار داده و در حوزه آموزش نیز موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها ملزم به ارائه "آموزش مجازی" شده اند.
دانشگاه آزاد اسلامی نیز متناسب با شرایط؛ قواعد و دستورالعمل های جدیدی را تدوین کرد و پروسه آموزش تمامی دانشجویان خودرا بصورت مجازی ارائه داد. البته پروسه آموزش مجازی امری نبود که دانشگاه آزادی ها با آن کاملا غریبه باشند، چونکه از پیش از کرونا نیز پلت فرم های آموزش مجازی در این دانشگاه وجود داشت.
طی این ۲ سال، دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور با مشکلات عمده ای همچون کمبود کیفیت در زیرساخت آموزش مجازی مواجه بوده اند که دانشگاه آزاد نیز از این قاعده مسثتنی نبوده است. این دانشگاه با داشتن تعداد زیادی واحد در سراسر کشور، بیشترین تعداد دانشجو در کشور را دارد و درآمد خودرا از شهریه دریافتی دانشجویان به دست می آورد. اما تفاوت دانشگاه آزاد با دیگر دانشگاه ها این است که بدلیل غیرانتفاعی بودنش شهریه قابل توجهی را از دانشجویان مقاطع مختلف خود دریافت می کند که باتوجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور نیز خیلی از دانشجویان و خانواده ها در پرداخت این شهریه با مشکلات و فشار اقتصادی مواجهند.
در شرایط فعلی مسئله قابل تامل این است که ترم جاری، دومین سال تجربه آموزش مجازی است اما همچنان بعد از گذشت ۴ ترم، مشکلات زیر ساختی گریبانگر دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی است و از آنجائیکه دانشجویان این دانشگاه شهریه پرداخت می کنند، دانشگاه آزاد را متهم می کنند که این دانشگاه "فقط از ما پول می گیرد!"
دانشجویان این دانشگاه همچنان با چالش ها و مشکلات مختلفی مواجهند که عمده ترین آنها عدم کیفیت کافی سامانه آموزش مجازی "دان" است که اعتراض دانشجویان مقاطع مختلف این دانشگاه را بهمراه داشته است.
از دیگر مشکلاتی که دانشجویان ورودی جدید این دانشگاه را با مشکل جدی مواجه کرده، نبود اطلاع رسانی کافی درباب زمان شروع برگزاری کلاس ها است. بطوریکه خیلی از دانشجویان ورودی جدید مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به سبب عملکرد دانشگاه در اطلاع رسانی، چند جلسه نخست کلاس های خودرا از دست داده اند و بگفته مسئولان آموزشِ واحدهای خود، غیبت خوردند.
مشکل عجیب دیگر که در هفته جاری برای اغلب دانشجویان واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی پیش آمد، پیامی بود که در سامانه آموزش مجازی "دان" نمایش داده شد و دانشجویان این دانشگاه را شوکه کرد و موجب شد نتوانند در کلاس حضور پیدا کنند!
متن این پیام به این شرح بود: "پیرو اطلاع رسانی قبلی دانشگاه در خصوص ارائه مهلت لازم به دانشجویانی که دارای بدهی شهریه یا اقساط معوق می باشند و در ابتدای ترم تحصیلی به دلایلی درخواست مهلت برای پرداخت شهریه در طول ترم داشتند، به اطلاع می رساند شما باوجود فرصت های داده شده و امکانات به وجود آمده برای استفاده از وام های متنوع دانشجویی، بدهی شهریه یا اقساط معوق خودرا تا حالا تعیین تکلیف نکرده اید، پس درباب شیوه پرداخت و رفع محدودی شرکت در کلاس های آمورشی و نیز امتحانات، به حوزه مالی واحد دانشگاهی خود مراجعه و یا بوسیله شماره تماسهای اعلام شده در سایت واحد دانشگاهی خود از همکاران امور مالی واحد راهنمایی لازم را دریافت نمایید. بدیهی است مسئولیت ناشی از عدم تعیین تکلیف بدهی و بالطبع عدم ارائه خدمات آموزشی و دانشجویی بر عهده دانشجو خواهد بود. با سپاس."
عکس العمل مسئولان و کارکنان دانشگاه آزاد در مقابل این پیام این بود که شرکت "دان" بنا به دستور سازمان مرکزی دانشگاه آزاد و امور مالی دانشگاه، این پیغام را به صفحه آموزش مجازی دانشجویانی که شهریه خودرا کامل پرداخت نکرده اند، ارسال کرده و اجازه ورود به کلاس را به آنها نمی دهد که این مسئله تعجب کارکنان دانشگاه را نیز بهمراه داشته است.
این مشکل، واکنش مستقیم دکتر محمد مهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی را به همراه داشت و طهرانچی مستقیماً فرمان داد که این مشکل رفع گردد. ولی نکته اینجاست که تا حالا دانشگاه آزاد دانشجویان را تا موعد پیش از امتحانات برای پرداخت شهریه تحت فشار قرار نداده بود. از طرفی دیگر، مدیران دانشگاه آزاد نیز تغییر نکرده اند که تغییرات مدیریتی علت بروز چنین مشکل ناگهانی قلمداد شود. پس چطور بروز چنین مشکلی، دانشجویان این دانشگاه را گلایه مند می کند؟!
پس از بروز این مشکل، ۶ دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه های آزاد تهران از رییس دانشگاه آزاد خواستند تا نسبت به خسارات فراوان قطع دسترسی دانشجویان بدهکار به سامانه آموزشی این دانشگاه پاسخگو باشد.
در متن نامه این دانشجویان آمده: " لطفاً جَو دانشگاه ها را متشنج نفرمایید!
جوان دانشجو و دانشگاه در کلام امامین انقلاب در ضمن سالهای قبل مبدأ تحولات و موتور پیشران انقلاب اسلامی معرفی شده اند؛ پس برخورد مجموعه نظام آموزشی عالی دانشگاه آزاد اسلامی باید متناسب با شأنیت و جایگاه این قشر تمدن ساز باشد.
مجموعه آموزش عالی دانشگاه آزاد باید حامی و پشتیبان دانشجویان این سرزمین باشد نه اینکه شبانه دسترسی صدها هزار جوان این سرزمین را از کلاس ها و محافل علمی خود در دانشگاه به بهانه بدهی قطع نماید.
راه حل مشکلات مالی دانشگاه آزاد اسلامی نه در جیب دانشجو، بلکه در اصلاح ساختارها و شفافیت در عملکرد مالی دانشگاه آزاد است. اقدام اخیر سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در قطع کردن دسترسی دانشجویان به سامانه آموزشی موجب خسارات فراوان ازجمله یک روز تعطیلی آموزش در کل دانشگاه آزاد کشور شده است که شما و مجموعه مدیریتی سازمان مرکزی باید پاسخ گوی آن باشید.

مجموعه بسیج های دانشجویی ذیل خواهان رفع فوری مشکل قطع دسترسی دانشجویان و تغییر در سیاست های سلبی مغایر با جایگاه دانشجو در منظومه فکری امامین انقلاب می باشند."
در راستای بروز این مشکلات، پای صحبت های چند دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی نشستیم که در ادامه می خوانید:
دانشجوی کارشناسی ارشدی که ورودی امسال دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات است، به ایسنا اظهار داشت: من در مقطع کارشناسی ارشد امسال، در دو دانشگاه علم و فرهنگ و واحد علوم تحقیقات پذیرفته شدم و از آنجائیکه رشته مورد علاقه ام را در دانشگاه آزاد قبول شدم، تصمیم به ثبت نام و ادامه تحصیل در این دانشگاه گرفتم. حین ثبت نام در دانشگاه آزاد، دانشگاه علم و فرهنگ کوشش های خودرا برای جذب پذیرفته شدگان آغاز نموده بود به نحوی که از یک هفته قبل، اطلاع رسانی های مربوط به ثبت نام را آغاز نموده بود و یک سری از اساتید این دانشگاه "لایو"هایی را برای معرفی رشته برگزار کرده بودند، دانشجوهای قدیمی برای خوشامدگویی با ما تماس گرفتند و برای تشویق در ثبت نام در این دانشگاه اعلام نمودند که در صورت ثبت نام، وام ۲۰ میلیون تومانی به ما اعطا می کنند.
این دانشجو افزود: این در حالی بود که دانشگاه آزاد تا دقیقه ۹۰ اطلاع رسانی نکرد و من مجبور شدم از شرق تهران به واحد علوم و تحقیقات در عرب تهران مراجعه کنم تا تکلیف ثبت نامم را بدانم. اما مشخص شد در رشته قبولی من، فقط ۴ نفر مدارک خودرا بارگذاری کرده اند. به همین جهت به من اعلام نمودند که منتظر بمانم تا تعداد ثبت نامی ها به حد نصاب برسد! هنگامی که تکلیف ثبت نام خودرا از مسئولان دانشگاه جویا شدم، با جواب "نمیدانیم" مواجه شدم!
وی با تاکید بر این که برخورد پرسنل دانشگاه با ما اصلا خوب نبود، اضافه کرد: بعد از صحبت با رییس دانشکده علوم انسانی، ایشان به من اعلام نمودند که حتی اگر رشته ما به حد نصاب نرسد، کلاس های ما را در کنار یک رشته دیگر برگزار می کنند.
دانشجوی دیگری که در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی است، اظهار داشت: برای کارهای ثبت نام به دانشگاه مراجعه کردم که متاسفانه با برخورد بد پرسنل روبه رو شدم! دانشگاه بسیار شلوغ بود و در این شرایط کرونائی، اصلا توجهی به رعایت پروتکلهای بهداشتی نمی شد!
یک دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی نیز در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: هنگامی که بعد از ثبت نام در دانشگاه نسبت به انتخاب رشته اقدام کردم، سامانه "آموزشیار" اصلا باز نمی شد و ما نمی توانستیم انتخاب رشته نماییم و موقع انتخاب رشته، کد دانشجویی برای انتخاب رشته برای من ارسال نمی شد تا این که با پرداخت شهریه و مراجعه به دانشگاه، پرسنل آموزش برای من انتخاب رشته کردند.
این دانشجو در مورد پروسه برگزاری کلاس های درس خود اظهار داشت: یکی از دردسرهای بزرگ ما، هنگامی بود که می خواستیم وارد کلاس های مجازی شویم. چونکه سرویس جلسات آنلاین دانشگاه به نام "دان" مدام قطع و وصل می شد و صدای استاد را نداشتیم و حتی سامانه، ما را از کلاس خارج می کرد.
دانشجوی دیگری در ارتباط با پروسه ورود به کلاس خود در هفته جاری اظهار داشت: روز یکشنبه هنگام ورود به کلاس یک پیام برای من آمد که به سبب بدهی قادر به ورود به کلاس نیستم. بعد از پرداخت بدهی، باردیگر وارد سامانه "دان" شدم که پیام بدهی باردیگر برای من نمایش داده شد. بعد از تماس با مسئولین آموزش دانشگاه به من گفته شد که مشکل از سرورهای سامانه "دان" است و این سامانه بدون هماهنگی با دانشگاه، این پیغام را برای همه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی ارسال کرده است!
این دانشجو افزود: روز دوشنبه نیز که قصد ورود به کلاس مجازی را داشتم، متوجه شدم ۸ جلسه از کلاس هایم گذشته است و دسترسی به کلاس بتازگی برای من فراهم شده است! کلاس های دیگر ورودی های جدید نیز به همین منوال بوده و همه دانشجویان چند جلسه نخست کلاس های خودرا از دست داده اند. چونکه اطلاع رسانی های کافی به آنها صورت نگرفته است.
یک دانشجوی مقطع دکتری ورودی امسال دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز نیز در ارتباط با دغدغه های خود در روند ثبت نام در این دانشگاه به ایسنا اظهار داشت: برای من که چند سالی است از فضای دانشگاه فاصله گرفته ام، روند ثبت نام بسیار گُنگ و نامفهوم بود! و من با آزمون و خطا به روند صحیح ثبت نام دست پیدا کردم. البته در این میان هیچ پاسخگویی به سئوالات ما وجود ندارد و من نمیدانستم که امکان دریافت تخفیف شهریه، وام دانشجویی و یا دیگر تسهیلات دانشجویی را دارم یا خیر.
وی افزود: تاریخ شروع کلاس ها نیز مشخص نبود و هیچکس حتی مدیر گروه دانشکده هم از زمان برگزاری کلاس ها آگاه نبود و به ما گفته شد که زمان شروع کلاس ها را اعلام خواهیم کرد، ولی چند روز بعد بصورت کاملا اتفاقی متوجه شدم که کلاس ها شروع شده است و بعد از برقراری ارتباط با دانشگاه، به من گفته شد که به سبب عدم حضور در کلاس، برای من غیبت ثبت شده و زمان برگزاری کلاس ها بصورت پیامک اطلاع رسانی شده است. این در حالیست که من هیچ نوع پیامی در خصوص شروع برگزاری کلاس ها دریافت نکردم!
این دانشجو با تاکید بر این که برخورد پرسنل دانشگاه با ما اصلا مناسب نمی باشد، اضافه کرد: سامانه "دان" مدام گرفتار مشکل و قطع و وصلی می شود و در حین کلاس متوجه خیلی از حرف های استاد نمی شویم.
وی در ارتباط با پروسه انتخاب واحد خود اظهار داشت: با مشکلی که در سامانه آموزشیار وجود داشت، امکان انتخاب واحد برای من وجود نداشت تا این که در نهایت خود دانشگاه برای من انتخاب واحد را انجام داد.
این دانشجوی مقطع دکتری اضافه کرد: چطور است که آموزش و پرورش با وجود سن پایین دانش آموزان، تعدادی از روزها بصورت حضوری دایر است ولی کلاس های حضوری، برای ما دانشجویان مقطع دکتری برگزار نمی شود!؟
به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی انتظار دارند با وجود گذشت دو سال از داستان تلخ کرونا و آموزش الزامی مجازی؛ از حداقل امکانات اولیه درست برای آموزش برخوردار باشند و با توجه به این که این دانشجویان بابت تحصیل خود به دانشگاه شهریه پرداخت می کنند، این کمترین حق آنهاست که با اطمینان خاطر در کلاس های خود حاضر شوند و از امکانات اولیه و مناسب آموزشی برخوردار باشند.
به نظر می رسد مسئولان و هیات امنا دانشگاه آزاد نیز باید نسبت به مشکلات آموزشی و بعضاً معیشتی دانشجویان خود دغدغه مند باشند و شرایطی را فراهم آورند که این دانشجویان بتوانند با یک آرامش نسبی روی تحصیل خود تمرکز کنند.
منبع:

1400/08/21
13:11:57
5.0 / 5
879
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانلود عکس