در نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاه های معین كشور مطرح شد

سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است

سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است

دانلود عکس: در نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاه های معین کشور با اشاره به این که وزارت علوم و دانشگاهیان بهترین مشاوران مجلس شورای اسلامی هستند، پیشنهاد تشکیل کارگروه علمی و مشورتی بمنظور اصلاح ساختار بودجه در وزارت علوم ارائه شد.


به گزارش دانلود عکس به نقل از ایسنا، دکتر علی خطیبی، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاه های معین کشور با اشاره به کاهش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها و همین طور افزایش هزینه های جاری آنان، افزایش اعتبارات و تخصیص بموقع آنرا بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: ردیف بودجه پژوهشی دانشگاه ها طی سالهای اخیر سیر نزولی داشته است و انتظار داریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این راستا به آموزش عالی کشور نگاه ویژه داشته باشند تا رشد بودجه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی متناسب با تورم حاکم در کشور باشد.
وی با اشاره به رویکرد وزارت علوم در دوره مدیریت جدید در خصوص حل مسائل و مشکلات مالی دانشگاه ها، به ضرورت بهره مندی از تجربیات رؤسای دانشگاه ها و توجه به اقتصاد نوین آموزش عالی و همین طور توانمندسازی دانشگاه ها در استقلال مالی اصرار کرد.
دکتر خطیبی اضافه کرد: با کسری بودجه و کاهش اعتبارات، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، مشکلات فراوانی در آماده سازی خوابگاه ها و سالن های غذاخوری و تجهیز یا تعمیر آزمایشگاه ها و کارگاه ها برای حضور دانشجویان دارند که البته امیدواریم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ باتوجه به نیازسنجی هایی که از سیستم آموزش عالی صورت گرفته، شاهد حل مشکلات عدیده دانشگاه ها باشیم.
دکتر خدابخشی، نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار داشت: ساختار بودجه از لحاظ ضرورت افزایش درآمدهای پایدار و کاهش هزینه های جاری نیاز به اصلاح دارد و بهترین بستر بررسی این اصلاح استفاده از پژوهشگران دانشگاهی است.
وی ادامه داد: راهکارهای مختلفی برای افزایش درآمدهای پایدار مانند ایجاد پایه های مالیاتی جدید وجود دارد، ولی بررسی ابعاد مختلف آن نیاز به بحث و تبادل نظر کارشناسان و پژوهشگران دارد و بهترین ظرفیت نخبگانی را دراین زمینه وزارت علوم دارد.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که وزارت علوم و دانشگاهیان بهترین مشاوران مجلس شورای اسلامی هستند، خواهان تشکیل کارگروه علمی و مشورتی بمنظور اصلاح ساختار بودجه در وزارت علوم شد.
دکتر حسن میرزا بزرگ، رییس امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه نیز با اعلان اینکه این سازمان با جدیت پیگیر درخواست های دانشگاه ها برای فراهم کردن شرایط مالی دانشگاه ها برای از سرگیری آموزش حضوری است، اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه پشتیبان آموزش عالی است.
وی ادامه داد: با پیگیری های وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه ۳۶۰ میلیارد تومان از بودجه تجهیزات و عمرانی دانشگاه ها به مرحله پرداخت رسید و تلاش ها برای تخصیص اعتبار ریالی مابقی بودجه مصوب مجلس ادامه دارد.
میرزابزرگ با اشاره به افزایش هزینه های دانشگاه ها در بخش تغذیه دانشجویان اظهار داشت: برای پرداخت ماهیانه اعتبار تغذیه به دانشگاه ها برمبنای هزینه های موجود به توافق رسیدیم.
به نقل از وزارت علوم، رییس امور آموزش عالی سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد: از مشکلات دانشگاه ها برای تامین افزایش حقوق ناشی از همسان سازی حقوق اعضای هیأت علمی و افزایش حقوق کارکنان باخبر هستیم و با وزیر علوم برای حل این مشکلات جلسات مستمر داریم.
وی اظهار نمود: با شناخت کافی و اطلاعات و آماری که از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی داشتیم، اعتبار مورد نیاز آموزش عالی را تخمین و به دولت اعلام کردیم و با تصویب آن خیلی از مشکلات در سال آینده حل خواهد شد.
منبع:

1400/08/23
22:59:17
5.0 / 5
947
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانلود عکس